REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Błędna faktura nie pozwoli na odliczenie VAT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Błędnie wystawiona faktura przy transakcji kupna-sprzedaży spowoduje, że nabywca straci prawo do odliczenia VAT naliczonego.

Podatnik uczestniczył w transakcji kupna-sprzedaży. Kupując, poprosił o numer rachunku bankowego sprzedającego. Sprzedający go nie posiadał, więc poprosił o przesłanie środków na konto syna. Faktura została wystawiona w ten sposób, że jako sprzedający wskazany jest syn faktycznego sprzedającego, ale podpisuje się na niej podatnik, tj. sam sprzedający. W konsekwencji faktura jest błędnie wystawiona.

REKLAMA

Autopromocja

- Jakie wiążą się z tym konsekwencje - pyta nas czytelnik w liście do redakcji.

Andrzej Pośniak, doradca podatkowy z Kancelarii CMS Cameron McKenna, rozwiązując sytuację, podkreślił, że przedstawiony przypadek wskazuje na brak zrozumienia zasad wystawiania faktur VAT. Przede wszystkim faktura powinna zostać wystawiona przez sprzedającego (nie jego syna) na kupującego. Faktyczne przelewy środków pieniężnych nie mają tu większego znaczenia. Ponadto zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie ma konieczności podpisywania faktur, tym bardziej zatem faktura nie powinna być podpisywana przez osobę niereprezentującą żadnego z podmiotów wymienionych na fakturze.

- W rozważanym stanie faktycznym faktura została wystawiona w sposób ewidentnie nieprawidłowy. Podstawowym jej mankamentem jest fakt, że dokumentuje ona czynność, która nie miała miejsca, tj. sprzedaży dokonanej przez syna faktycznego sprzedającego. Tak wystawiona faktura może spowodować, że kupujący nie będzie uprawniony do obniżenia swojego podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z tej faktury, przy czym sprzedający (tu syn), będzie zobowiązany do zapłaty VAT wskazanego w tej fakturze - tłumaczył Andrzej Pośniak.

Zauważył też, że dodatkowo faktycznemu sprzedającemu można zarzucić, że nie wystawił faktury VAT dokumentującej dokonaną przez niego sprzedaż.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W efekcie zarówno syn sprzedającego, jak i faktyczny sprzedający mogą być narażeni na odpowiedzialność wynikającą z kodeksu karnego skarbowego - ostrzegał Andrzej Pośniak.

Również Marek Wojda, doradca podatkowy współpracujący z Baker & McKenzie, wskazał, że negatywne konsekwencje błędnie wystawionej faktury mogą wystąpić przede wszystkim po stronie nabywcy, który dokonuje na jej podstawie odliczenia VAT.

- Ustawa o VAT w art. 88 ust. 3a przewiduje wiele sytuacji, w których otrzymana faktura nie daje prawa do odliczenia. Przykładowo mowa w nim o fakturach dokumentujących transakcje, które nie zostały dokonane, czy fakturach podających kwoty niezgodne z rzeczywistością. W razie sporu z organami podatkowymi, warto pamiętać, że niektóre z wyłączeń zawartych w tym przepisie są niezgodne z przepisami wspólnotowymi (np. gdyby kwestionowano odliczenie ze względu na fakt, że wystawca nie był w momencie wystawienia faktury zarejestrowanym podatnikiem VAT) - argumentował Marek Wojda.

Ważne!

Od 1 stycznia 2008 r. nastąpi istotna zmiana w art. 88 ust. 3a ustawy o VAT. Obecnie można odliczyć podatek błędnie naliczony przez wystawcę z tytułu transakcji niepodlegającej opodatkowaniu lub zwolnionej, o ile nabywca uregulował należność. Od nowego roku odliczenie VAT z takich faktur nie będzie możliwe, nawet jeśli należność zostanie uregulowana

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA