reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > W jakich przypadkach konieczne jest podpisywanie faktur

W jakich przypadkach konieczne jest podpisywanie faktur

Generalnie faktury stwierdzające dokonanie sprzedaży oznaczone jako Faktura VAT albo Faktura VAT-MP nie muszą zawierać podpisu osób uprawnionych do wystawiania faktur (tj. sprzedawcy lub osoby reprezentujące sprzedawcę), ani osób uprawnionych do otrzymania faktur (tj. nabywcy lub osoby reprezentującej nabywcę).


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy, BDO Numerica

Podpisu tych osób nie muszą również zawierać wystawione przez sprzedawcę faktury korygujące, a także duplikaty faktur lub faktur korygujących wystawiane w sytuacji zaginięcia lub zniszczenia faktury (faktury korygującej).

Wprawdzie faktury korygujące nie muszą zawierać podpisu ww. osób, lecz w przypadku faktur korygujących in minus sprzedawca (wystawca faktury) zobligowany jest posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę, z wyjątkiem eksportu towarów, dostawy mediów, wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz dostawy towarów, dla której miejsce opodatkowania znajduje się poza Polską. Przepisy nie określają formy, w jakiej powinno być dokonane potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Jednakże w praktyce często przybiera ono postać podpisu osoby uprawnionej do jej odbioru na fakturze. Wyrokiem z 11 grudnia 2007 r., sygn. akt U 6/06 Trybunał Konstytucyjny stwierdził niezgodność par. 16 ust. 4 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług z art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług i art. 92 ust. 1 oraz art. 217 Konstytucji RP - w zakresie, w jakim, w przypadku faktury korygującej, uzależnia on prawo do obniżenia kwoty podatku należnego od posiadania potwierdzenia odbioru tej faktury. Trybunał odroczył utratę mocy obowiązującej par. 16 ust. 4 rozporządzenia, na okres jednego roku od dnia ogłoszenia wyroku.

Podpis wystawcy faktury lub faktury korygującej jest konieczny natomiast dla akceptacji treści noty korygującej (jej duplikatu), który akceptując jej treść, potwierdza ją podpisem. Notę korygującą wystawia nabywca towaru lub usługi.

Akceptacji w formie podpisu przez sprzedawcę wymagają również oryginały i kopie faktur (faktur korygujących lub duplikaty), wystawiane - przez nabywcę towarów i usług - w imieniu i na rachunek sprzedawcy z zachowaniem warunków określonych w par. 10 rozporządzenia.

Faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych oznaczona jako Faktura VAT RR (wystawiana zgodnie z przepisami art. 116 ustawy o podatku od towarów i usług przez podatnika nabywającego produkty rolne od rolnika ryczałtowego) powinna zawierać m.in. czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 29 ust. 4, art. 106, art. 116, art. 118 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

• Par. 8-10, par. 16-18 rozporządzenia ministra finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 95, poz. 798 z późn. zm.).

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Wójcik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama