| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy e-mail wystarczy, aby potwierdzić WDT

Czy e-mail wystarczy, aby potwierdzić WDT

Sprzedaję towar do Anglii, stosując 0-proc. VAT. Towar wysyłany jest kurierem. Czy dokument przewozowy oraz e-mailowe potwierdzenie od klienta są wystarczające, aby traktować taką transakcję jako dostawę wewnątrzwspólnotową ze stawką VAT 0 proc.?


MARCIN SZYMANKIEWICZ

doradca podatkowy, BDO Numerica

Tak

Dokumenty przewozowe oraz korespondencja z klientem mogą być dowodami uprawniającymi do zastosowania stawki 0 proc.

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc., m.in. pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Rozumiem, że posiada pan ważny numer VAT-PL (przy czym z zgłoszeniu VAT-R/UE wskazał pan zamiar dokonywania WDT), a numer VAT-UE kontrahenta jest właściwy.

Dowodami potwierdzającymi odbiór towarów będących przedmiotem WDT przez nabywcę są następujące dokumenty:

• dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju,

• kopia faktury,

• specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.

W przypadku gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się poza Polską, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła WDT, np.:

• korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;

• dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;

• dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;

• dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE.

Uważam, iż posiadane przez pana listy przewozowe, e-mailowe potwierdzenie przez klienta odbioru towaru łącznie z kopią faktury mogą być uznane za dowody uprawniające do zastosowania 0-proc. stawki podatku VAT przy WDT.

Trzeba pamiętać, by móc zastosować 0-proc. stawkę podatku, podatnik ww. dowody musi posiadać przed złożeniem deklaracji podatkowej, a nie przed upływem terminu do jej złożenia. Otrzymanie przez podatnika ww. dowodu po złożeniu deklaracji podatkowej za dany okres upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w której wykazał dostawę towarów.

(KK)

PODSTAWA PRAWNA

• Art. 41, art. 13 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 i 2, art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »