Czy e-mail wystarczy, aby potwierdzić WDT
REKLAMA
REKLAMA
MARCIN SZYMANKIEWICZ
REKLAMA
doradca podatkowy, BDO Numerica
Tak
Dokumenty przewozowe oraz korespondencja z klientem mogą być dowodami uprawniającymi do zastosowania stawki 0 proc.
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 proc., m.in. pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Rozumiem, że posiada pan ważny numer VAT-PL (przy czym z zgłoszeniu VAT-R/UE wskazał pan zamiar dokonywania WDT), a numer VAT-UE kontrahenta jest właściwy.
Dowodami potwierdzającymi odbiór towarów będących przedmiotem WDT przez nabywcę są następujące dokumenty:
• dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju,
• kopia faktury,
• specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku.
W przypadku gdy ww. dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się poza Polską, dowodami mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła WDT, np.:
• korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
• dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
• dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
• dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium innego niż Polska państwa członkowskiego UE.
Uważam, iż posiadane przez pana listy przewozowe, e-mailowe potwierdzenie przez klienta odbioru towaru łącznie z kopią faktury mogą być uznane za dowody uprawniające do zastosowania 0-proc. stawki podatku VAT przy WDT.
Trzeba pamiętać, by móc zastosować 0-proc. stawkę podatku, podatnik ww. dowody musi posiadać przed złożeniem deklaracji podatkowej, a nie przed upływem terminu do jej złożenia. Otrzymanie przez podatnika ww. dowodu po złożeniu deklaracji podatkowej za dany okres upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, w której wykazał dostawę towarów.
(KK)
PODSTAWA PRAWNA
• Art. 41, art. 13 ust. 1 i 2, art. 20 ust. 1 i 2, art. 99 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 ze zm.).
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat