Czy w umowie komisu obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Obowiązek podatkowy powstał u Państwa w czerwcu 2015 r. Ustawa o VAT stanowi, że obowiązek podatkowy w tytułu wydania towaru przez komitenta (w tym przypadku właściciela auta) komisantowi (właścicielowi komisu) powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty. Oznacza to, że obowiązek podatkowy nie powstaje, jeśli komitent nie dostanie całości lub części zapłaty od komisanta. Zapłata nastąpiła w czerwcu 2015 r., więc i obowiązek podatkowy powstał w tym miesiącu.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:
W przypadku wydania (w ramach umowy komisu) towarów przez komitenta na rzecz komisanta MF (art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT) obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą otrzymania przez komitenta z tego tytułu całości lub części zapłaty - w odniesieniu do otrzymanej kwoty - niezależnie od tego, kiedy ta zapłata nastąpi: przed wydaniem towaru czy też po jego wydaniu.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od usług wykonanych częściowo
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 19a ust. 5 pkt 1 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat