reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Obowiązek podatkowy przy dostawie budynków

Obowiązek podatkowy przy dostawie budynków

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od dostawy budynków, gdy płatność następuje w transzach?

Budujemy budynki na sprzedaż. 10 czerwca 2014 r. sprzedaliśmy kolejny budynek (podpisaliśmy akt notarialny i wydaliśmy nowemu nabywcy klucze). W tym samym dniu nabywca przelał na nasze kon­to 50% ceny. Reszta będzie zapłacona w dwóch transzach: 25% ceny zostanie zapłacone do 6 lip­ca 2014 r., pozostałe 25% do końca sierpnia. Jak ustalić obowiązek podatkowy od tej sprzedaży?

W 2014 r. do sprzedaży budynków powinni Państwo stosować zasady ogólne ustalania momentu po­wstania obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że od 1 stycznia 2014 r. obowiązek podatkowy od sprzedaży budynków powstaje w dniu ich dostawy. Jeżeli sprzedawca przed tym dniem otrzymał zaliczkę, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą otrzymania zaliczki, w odniesieniu do otrzymanej kwoty. W przedstawionym stanie faktycznym obowiązek podatkowy z tytułu sprzedaży budynku po­wstał 10 czerwca 2014 r., tj. w dniu podpisania aktu notarialnego i wydania kluczy. Obowiązek podatkowy dotyczy całej ustalonej w akcie notarialnym ceny za ten budynek. Bez znaczenia pozostaje w tym momen­cie, że zgodzili się Państwo na zapłatę ceny w trzech transzach.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą dokonania dostawy budynków i lokali, tj. chwilą przeniesienia rozporządzania nimi jak właściciel. Zazwyczaj będzie to miało miejsce w chwili podpisania aktu notarialnego. Jeżeli jednak przed podpisaniem tego aktu będzie miało miejsce wydanie tych budynków lub lokali, obowiązek podatkowy powstanie z tym dniem. Jeśli przed dokonaniem dostawy zostanie uiszczona całość lub część należnej zapłaty, obowiązek powstanie z tą chwilą i w części otrzymanej zapłaty.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 1 i 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama