Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku zniesienia współwłasności nieruchomości między gminą a osobami fizycznymi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Gmina, dokonując dopłaty na rzecz pozostałych współwłaścicieli w wyniku zniesienia współwłasności, nie wykonuje czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Odpłatnej dostawy towarów dokonuje bowiem podmiot, który otrzyma dopłatę. W opisanym w pytaniu przypadku są to współwłaściciele nieruchomości, będący osobami fizycznymi. To oni są bowiem stroną tej czynności, która otrzymuje przysporzenie w wysokości różnicy między wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność. Dlatego też, obowiązek podatkowy nie powstanie po stronie gminy, lecz po stronie podmiotów dokonujących dostawy w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, które otrzymają dopłatę, tzn. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 7 lutego 2014 r. (sygn. ILPP2/443-1090/13-2/MR) czytamy:
(...) w przypadku zniesienia współwłasności w drodze orzeczenia sądu, przez podział nieruchomości z obowiązkiem dopłaty po stronie Gminy, w odniesieniu do różnicy pomiędzy wartością udziału w rzeczy a wartością rzeczy nabytej na własność następuje dostawa towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 ustawy podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy zauważyć, że w przedstawionej sprawie dokonującym dostawy będzie podmiot, który otrzyma dopłatę, tj. osoby fizyczne, będące pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości. Wobec powyższego, w związku z czynnością zniesienia współwłasności, po stronie Gminy nie powstanie obowiązek podatkowy, w zakresie podatku od towarów i usług, lecz po stronie podmiotu dokonującego dostawy, który otrzyma dopłatę, tj. po stronie osób fizycznych, będących pozostałymi współwłaścicielami nieruchomości.
Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat