| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą

Odliczenie VAT od opłat za przejazd autostradą

Firma, która deleguje pracownika w podróż samochodem wykorzystywanym do celów mieszanych, odliczy tylko 50 proc. VAT od opłat za przejazd autostradą i za parking – tak orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła firmy zajmującej się m.in. windykacją. Jej pracownicy często odbywają podróże służbowe. Korzystają z aut spółki, które parkują wtedy na płatnych parkingach. Płacą także za przejazdy autostradą.

Samochody, których używają, są przeznaczone zarówno do celów biznesowych, jak i prywatnych – czyli do działalności mieszanej. Jednak koszty, o które toczył się spór (parkowania i przejazdu autostradą), miały związek wyłącznie z wyjazdami służbowymi.

Zgodnie z art. 86a ustawy o VAT pojazdy używane do celów mieszanych uprawniają do odliczania jedynie 50 proc. podatku – zarówno tego zawartego w cenie zakupu auta, jak i w wydatkach eksploatacyjnych (paliwo, naprawy itd.).

Polecamy: Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)

Firma uważała jednak, że zakup biletów na autostradzie i parkingowych ma związek nie z samochodem jako takim, ale z podróżą służbową.

Dlatego w tym wypadku powinna móc odliczać VAT w pełnej wysokości.

Powołała się na przepisy prawa pracy. Zgodnie z nimi niezbędnymi wydatkami związanymi z podróżą służbową są także te ponoszone w związku z przejazdami drogami płatnymi i autostradami oraz postojem w strefie płatnego parkowania. Tak mówi par. 4 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. poz. 167) – argumentowała spółka.

Odliczanie VAT od paliw do pojazdów wykorzystywanych do celów „mieszanych"

Z tym stanowiskiem nie zgodził się dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że przepisy prawa pracy nie mogą mieć pierwszeństwa przed ustawami podatkowymi. W jego przekonaniu opłaty za autostrady czy parkingi mają związek z użytkowaniem konkretnego samochodu. A skoro ten jest wykorzystywany do działalności mieszanej, to spółka może odliczyć tylko 50 proc. podatku.

Tę niekorzystną dla spółki interpretację utrzymał w mocy warszawski WSA. Wyjaśnił, że gdyby nie samochód, to spółka nie mogłaby ponieść wydatków na parking czy przejazd. Decydujące znaczenie ma zatem sposób jego wykorzystywania. W tym konkretnym przypadku uprawnia do odliczenia tylko połowy VAT. ©?

Z profiskalnym stanowiskiem można polemizować

Elżbieta Stawarczyk KSP T. Srokosz i Wspólnicy

W broszurze ministra finansów wydanej w związku z nowelizacją ustawy o VAT i zmianami, które weszły w życie 1 kwietnia 2014 r., opłaty za parking oraz przejazd autostradą zostały wprost wymienione jako przykład wydatków eksploatacyjnych.

Można z tym polemizować. Artykuł 86a ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT mówi o wydatkach dotyczących towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdów. Wydatek poniesiony na opłatę za przejazd autostradą lub postój na parkingu jest jednak bardziej związany z używaniem parkingu czy autostrady niż samochodu.

Polecamy produkt: Samochód w firmie 2015 - multipakiet

Biorąc pod uwagę dominującą dotychczas linię orzeczniczą, trzeba jednak przyznać, że podatnicy będą mieć trudności z pełnym odliczeniem VAT od wydatków na parking czy auto stradę, jeśli wykorzystują auto do działalności mieszanej. ©?

Patrycja Dudek

patrycja.dudek@infor.pl

ORZECZNICTWO

Wyrok WSA z 22 lipca 2015 r., sygn. akt III SA/Wa 3507/14.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Tarcza antykryzysowa – prezydent podpisał ustawy

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

mKsiegowa.pl program księgowy

mKsiegowa.pl to program księgowy online dla spółek, stowarzyszeń i fundacji. Magazyn online. Efaktura.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »