Czy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku sprzedaży towarów na próbę
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zarówno w odniesieniu do sprzedaży na próbę, jak i w przypadku zastrzeżenia prawa własności obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT. Oznacza to, że powstanie on z momentem wydania towaru kontrahentowi, a zatem z chwilą, w której uzyska on możliwość swobodnego dysponowania nim (w sensie ekonomicznym), bez względu na uwarunkowania prawne. Należy podkreślić, że oba opisane przez Państwa w pytaniu rodzaje sprzedaży reguluje Kodeks cywilny. Zgodnie z art. 589 k.c., jeżeli sprzedawca zastrzegł sobie własność sprzedanej rzeczy ruchomej aż do uiszczenia ceny, poczytuje się w razie wątpliwości, że przeniesienie własności rzeczy nastąpiło pod warunkiem zawieszającym. Warunkiem zawieszającym jest więc uiszczenie przez kupującego całości ceny. Własność rzeczy przechodzi bowiem na kupującego dopiero z chwilą zapłaty całości ceny.
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Sprzedaż na próbę jest natomiast uregulowana w art. 592 k.c. Ważność tej umowy jest uzależniona od spełnienia warunku polegającego na podjęciu przez nabywcę ostatecznej decyzji co do zakupu, po uprzednim zbadaniu przez niego przedmiotu sprzedaży, a więc sprawdzeniu jego przydatności, dokonaniu oceny trafności dokonanego wyboru itp.
Jednakże dla celów VAT nie ma znaczenia, czy towar został wydany w ramach sprzedaży na próbę, czy z zastrzeżeniem prawa własności, gdyż dostawa towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT i tak ma miejsce w momencie wydania tego towaru. Tylko, gdyby przed taką dostawą towaru została uiszczona całość lub część należności, to obowiązek podatkowy powstałby na zasadach określonych w art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, czyli z chwilą jej otrzymania - w odniesieniu do otrzymanej kwoty.
Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
PODSTAWA PRAWNA:
- art. 19a ust. 1 i ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
- art. 589, art. 592 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny - j.t. Dz.U. z 2014 r. poz. 121; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 827
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat