Obowiązek podatkowy w przypadku dostawy towaru przez kuriera
REKLAMA
REKLAMA
W świetle przepisów o podatku od towarów i usług moment dokonania dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT odpowiada momentowi „wydania towarów”, o którym mowa w art. 544 Kodeksu cywilnego.
REKLAMA
Moment powstania obowiązku podatkowego
W sytuacji zatem gdy towar jest wysyłany przez dostawcę do nabywcy za pośrednictwem kuriera dokonanie dostawy towaru następuje z chwilą wydania towaru podmiotowi, który jest zobowiązany do jego dostarczenia, z tym bowiem momentem dostawca przenosi prawo do rozporządzania towarem jak właściciel.
Odwrotne obciążenie VAT od 1 lipca 2015 r. – wyjaśnienia MF
W przypadku, gdy zapłata za wydany towar kurierowi następuje za pobraniem po dostarczeniu towaru klientom, będącymi zarówno osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak i rolnikami ryczałtowymi oraz nabywcami będącymi podatnikami, nabywcami niebędącymi podatnikami, to podatnik jest zobowiązany jako datę sprzedaży na fakturze przyjąć datę wydania towaru kurierowi. Jednocześnie obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje w dniu wydania towaru kurierowi (na podstawie art. 19a ust. 1 ustawy o VAT).
Natomiast w przypadku, gdy firma dostarcza towar przez kuriera do klientów będących zarówno osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej, jak i rolnikami ryczałtowymi oraz nabywcami będącymi podatnikami, nabywcami niebędącymi podatnikami, otrzymując zapłatę za pomocą systemu płatności przed wydaniem przesyłki kurierowi poprzez przelew bankowy, to wówczas mamy do czynienia z zaliczką.
Polecamy produkt: Dokumentacja VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Należy zauważyć, że z treści art. 106e ust. 1 pkt 6 ustawy o VAT wynika, że faktura dokumentująca wpłatę zaliczki nie musi zawierać daty sprzedaży lecz - o ile data ta jest określona i różni się od daty wystawienia faktury - datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106 ust. 1 pkt 4 ustawy.
W takiej sytuacji podatnik powinien wystawić fakturę, w której wskaże datę otrzymania tej zaliczki. Jednocześnie u podatnika powstaje obowiązek podatkowy w momencie otrzymania zaliczki.
Ewidencja sprzedaży na kasie fiskalnej
Natomiast w zakresie obowiązku rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, w przypadku klientów wobec których istnieje obowiązek rejestracji sprzedaży na kasie fiskalnej, podatnik winien zaewidencjonować sprzedaż w momencie powstania obowiązku podatkowego, tj. w przypadku zapłaty za pobraniem – w momencie wydania towaru kurierowi, natomiast w przypadku gdy zapłata następuje za pomocą systemu płatności przed wydaniem przesyłki kurierowi – w momencie otrzymania kwoty zaliczki.
Powstanie obowiązku podatkowego w VAT - usługi budowlane
W przypadku płatności dokonywanych na rachunek bankowy przez poszczególnych nabywców na przelewie bankowym są uwidocznione dane nabywcy (imię, nazwisko, firma, adres) oraz numer zamówienia, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie będzie wynikało, jakiej transakcji dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana, to dostawa ta będzie wypełniała warunki do zwolnienia z obowiązku jej ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat