Obowiązek podatkowy w eksporcie towarów
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Wszystko obecnie zależy na jakich warunkach była dokonywana dostawa eksportowa, kto odpowiadał za transport tych towarów i kiedy na nabywcę przeszło ryzyko związane z tymi towarami.
W pierwszej kolejności należy więc ustalić warunki dostawy tzn. kiedy na nabywcę przechodzą korzyści i ciężary związane z towarem oraz ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 października 2014 r., ILPP1/443-572/14-4/AW czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 17 października 2014 r., ITPP2/443-876/14/EK).
Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów
Jeśli np. dostawa jest realizowana na warunkach z grupy D (np. DAP), to wówczas dostawę będzie można uznać za wykonaną dopiero po dostarczeniu towarów w umówione miejsce. O ile wiec dostawa), ma nastąpić w miesiącu lutym 2015 r., na warunkach DAP, to w tym właśnie miesiącu najprawdopodobniej powstanie obowiązek podatkowy, o ile wcześniej nie nastąpi zapłata. Data komunikatu eksportowego celnego IE 599 nie ma tu znaczenia, chyba że z warunków dostawy wynika coś innego.
O ile z kolei dostawa była realizowana na warunkach, z których wynikało, że ryzyka związane z towarem przechodzą na nabywcę już z chwilą wydania towarów z magazynu dostawcy (EXW), bądź z chwilą powierzenia ich przewoźnikowi (CPT), wówczas – jeśli te zdarzenia miały miejsce w styczniu 2015 r. – i nie było wcześniej zapłaty, w styczniu powstał obowiązek podatkowy.
Polecamy: 100 pytań o obowiązek podatkowy VAT – PDF
Jeżeli strony nie ustaliły kiedy dochodzi do przejścia na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru (nie ustaliły warunków dostawy, co eksporcie praktycznie się nie zdarza lub nie powinno mieć miejsca), przyjmuje się że w takich przypadkach, do faktycznego zrealizowania dostawy dochodzi już z chwilą wydania towarów z magazynu, ewentualnie wydanie przewoźnikowi - EXW lub CPT (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 15 września 2014 r., IPPP3/443-575/14-4/JF czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 21 października 2014 r., IPTPP1/443-548/14-4/MW).
Fakturę dokumentującą dokonanie eksportu towarów należy ująć w ewidencji VAT, co do zasady, za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy w VAT, a więc za ten okres, w którym dokonano dostawy towarów. Dla powstania obowiązku podatkowego w VAT z tytułu eksportu towarów nie ma znaczenia termin wystawienia faktury.
Z kolei zgodnie z art. 41 ust 6 u.p.t.u., stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wydania opakowań zwrotnych
Jak stanowi następnie art. 41 ust. 7 u.p.t.u., jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie otrzymał dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 u.p.t.u., za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem jednak otrzymania tego dokumentu przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego ww. dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Marzena Kaczmarska
doradca podatkowy
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat