| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

Momentu powstania obowiązku podatkowego przy wysyłce towarów

W którym dniu powstaje u sprzedawcy obowiązek podatkowy: czy w dniu wydania towaru z magazynu spedytorowi czy w dniu dostarczenia przez spedytora towaru do nabywcy?

Jeżeli przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel następuje z chwilą ich wydania z magazynu spółki spedytorowi, wówczas w momencie wydania towaru z magazynu będzie powstawał obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług – takie stanowisko zajął dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej  z 1 października 2014 r., nr ILPP1/443-572/14-4/AW.

Rozpatrywana przez organ podatkowy sprawa dotyczyła spółki, będącej czynnym podatnikiem VAT, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje sprzedaży towarów na rzecz podmiotów gospodarczych w kraju. Towary sprzedawane przez spółkę są po przyjęciu zamówienia przygotowywane do wysyłki, a następnie dowożone do nabywcy. Spółka ponosi koszty transportu i korzysta z usług różnych firm transportowych, które świadczą dla niej usługi przewozu towarów na terytorium kraju. Towar odbierany jest w siedzibie spółki przez firmy przewozowe, a następnie jest dowożony do nabywcy. Spółka wydając towar przewoźnikowi wraz z towarem przekazuje fakturę VAT, która jest wystawiana w dniu wydania towaru z magazynu. Jako datę dostawy na fakturze VAT spółka wpisuje datę wydania towaru przewoźnikowi. Przewoźnik posiada ubezpieczenie od zdarzeń, w wyniku których, w czasie transportu towarów od spółki do nabywcy mogłoby dojść do straty lub uszkodzenia towaru. Tym samym to na przewoźniku ciąży ryzyko utraty towarów od momentu przyjęcia towarów od spółki do momentu odebrania towaru przez nabywcę.

Spółka posiada ogólne warunki sprzedaży swoich towarów, jednak w tym regulaminie nie ma żadnych postanowień, które regulowałyby w jakikolwiek sposób kwestie przejścia ryzyka utraty towarów ze spółki na nabywcę lub kwestię momentu dokonania dostawy.

Moment powstania obowiązku podatkowego przy realizacji robót budowlanych

Spółka nie ustala także z nabywcami żadnych warunków dostawy, nie korzysta z warunków dostawy Incoterms, ani żadnych innych umownych warunków dostawy. Jedyna rzecz, która jest ustalana z nabywcą towarów to fakt, że transport towarów będzie finansowany przez spółkę.

Przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel następuje z chwilą ich wydania z magazynu spółki spedytorowi.

W rozpatrywanej sprawie wątpliwości dotyczą momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu dostawy towarów na terytorium kraju.

Polecamy: 500 pytań o VAT - odpowiedzi z interpretacjami MF - PDF

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Tax Professionals Sp. z o.o. sp. k.

Doradztwo podatkowe, przeglądy i szkolenia podatkowe, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »