reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej podlega opodatkowaniu VAT

Czy wydanie karty podarunkowej powoduje powstanie obowiązku podatkowego, w szczególności czy sprzedaż kart podarunkowych jest dostawą towaru lub świadczeniem usług w rozumieniu ustawy o VAT? Czy wpłatę środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej należy traktować jak zaliczkę lub przedpłatę?

Wydanie karty podarunkowej a VAT

Przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „karta podarunkowa”, tzn. nazwa „karta podarunkowa” nie mieści się w definicji towaru w rozumieniu przepisów ustawy o VAT, gdyż nie jest towarem, lecz jedynie dokumentem uprawniającym do odbioru towarów.

Karta podarunkowa zastępuje jedynie środki pieniężne, za które nabywa się towary, natomiast wydanie jej następuje w zamian za dokonanie wpłaty środków pieniężnych przez klienta. Zatem czynności sprzedaży kart klientom nie można utożsamiać z dostawą towarów, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Dokonania wpłaty środków pieniężnych przez klienta, a w rezultacie wydania karty podarunkowej nie należy też uznać za świadczenie usług za odpłatnością.

W związku z powyższym czynność odpłatnego przekazania karty podarunkowej nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT.

Kalkulator VAT

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Karta podarunkowa nie jest formą przedpłaty lub zaliczki

Ponadto dokonana przez klientów wpłata środków pieniężnych w związku z nabyciem karty podarunkowej nie stanowi zaliczki ani przedpłaty w rozumieniu obowiązującego od 1 stycznia 2014 r. artykułu 19a ust. 8 ustawy o VAT.

Ustawodawca nie zamieścił w treści ustawy o VAT definicji zaliczki ani przedpłaty. Przez zaliczkę należy jednak rozumieć część należności wpłacanej lub wypłacanej z góry na poczet należności. Zatem zaliczkę wpłaca się na poczet przyszłej dostawy towarów lub przyszłego wykonania usługi przed faktyczną dostawą lub faktycznym wykonaniem usługi. Natomiast przez przedpłatę należy rozumieć określoną sumę pieniędzy, stanowiącą część ceny towaru lub usługi, wpłacaną z góry w celu uzyskania gwarancji zakupu lub wykonania usługi w określonym terminie.

Stosownie do powyższego zaliczka, jak również przedpłata jako zapłata na poczet przyszłej należności muszą być powiązane z konkretną transakcją.

W konsekwencji należy uznać, że pobierana przez podatnika opłata za kartę podarunkową nie jest formą przedpłaty lub zaliczki, ponieważ klienci, nabywając przedmiotową kartę, wpłacają odpowiednią kwotę nie za z góry ustalony towar lub z góry ustaloną ilość tego towaru. Tym samym dokonana wpłata nie podlega opodatkowaniu VAT w momencie wydania karty.

Czy odszkodowanie za zerwanie umowy podlega VAT

A zatem czynność sprzedaży kart podarunkowych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, natomiast środki pieniężne, które otrzymuje sprzedawca w związku z odpłatnym przekazaniem tych kart swoim klientom, nie stanowią zaliczki ani przedpłaty. W tej sytuacji nie wystąpi tutaj obowiązek podatkowy w zakresie VAT. Należy przy tym podkreślić, że dotyczy to też przypadków, gdy karta podarunkowa nie zostaje zrealizowana w wymaganym terminie i traci swoją moc z uwagi na upływ terminu, na który została wydana.

Dopiero realizacja karty podarunkowej, czyli fizyczne nabycie towaru przez klienta, regulującego zapłatę poprzez wręczenie karty podarunkowej, jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT. Wydanie towarów za kartę podarunkową podlega opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych według stawek właściwych dla danego towaru.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama