| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

VAT naliczony od wydatków na reprezentację a koszty podatkowe

Czy do kosztów podatkowych można zaliczyć podatek VAT naliczony, który związany jest z wydatkami na reprezentację, które stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie stanowią kosztu uzyskania przychodu?

Od dnia 1 grudnia 2008 r. został skreślony art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z którego wynikało, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika: towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku

Z uwagi na powyższe zmiany podatek VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację, wyłączonymi z kosztów na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ale mającymi związek z czynnościami opodatkowanymi VAT, może być co do zasady odliczany od VAT należnego i nie powinien być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów. Przy odliczaniu podatku naliczonego należy mieć na uwadze przepisy art. 88 ustawy o VAT, w szczególności zakaz odliczania podatku VAT od zakupionych usług noclegowych i gastronomicznych.

Polecamy: Podatki 2014 - Nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Do 30 listopada 2008 r. VAT naliczony związany z wydatkami na reprezentację mógł być zaliczany do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ był to podatek, o który podatnikowi VAT nie przysługiwało obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku VAT. Możliwość zaliczenia tego podatku do kosztów wynikała z przepisu art. 16 ust. 1 pkt 46 ust. 1 lit. a) tiret drugi ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM


Źródło: Ministerstwo Finansów

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości Twój StartUP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »