Interpretacja indywidualna w sprawach VAT - jak ją uzyskać krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Polecamy: Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 - multipakiet
REKLAMA
Krok 1. Sporządzenie wniosku
Kto może wystąpić z wnioskiem o interpretację indywidualną
Z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej może wystąpić każdy zainteresowany, tj.:
- osoby prawne,
- jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej,
- osoby fizyczne oraz
- inni zainteresowani, w tym także osoby niemające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce.
Podmioty te mogą wystąpić o wydanie interpretacji indywidualnej, jeżeli mają wątpliwości co do zaistniałego u nich stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, które mogą rodzić określone konsekwencje podatkowe.
Jak uzyskać interpretację ogólną prawa podatkowego
Na jakim formularzu złożyć wniosek
Wniosek o wydanie interpretacji musi być złożony na formularzu ORD-IN(5).
Do wniosku należy dołączyć:
- dowód uiszczenia opłaty, jeżeli została wniesiona łącznie z wnioskiem (wcześniejsze opłacenie wniosku i załączenie kopii dowodu wpłaty skróci czas obsługi technicznej wniosku),
- pełnomocnictwo (jeżeli wnioskodawca działa przez pełnomocnika) i ewentualnie potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej. Czynność ta podlega bowiem opłacie skarbowej w wysokości 17 zł od każdego stosunku pełnomocnictwa.
Gdy ten formularz nie wystarczy na opisanie np. stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, podatnik ma do dyspozycji załącznik ORD-IN/A.
Faktura otrzymana przed dostawą towarów - odliczenie VAT
Jak prawidłowo wypełnić wniosek ORD-IN
Wniosek należy wypełnić w języku polskim, czytelnie - najlepiej drukowanymi literami. Wypełnianie wniosku ORD-IN rozpoczynamy od poz. 1, w której trzeba wpisać numer identyfikacji podatkowej.
Część A - Miejsce i cel złożenia wniosku
W tej części podatnik zaznacza izbę skarbową właściwą dla niego do wydania interpretacji podatkowej. Jako cel złożenia wniosku podatnik zaznacza albo złożenie ORD-IN, albo jego uzupełnienie.
Część B - Dane wnioskodawcy
W części B należy podać dane osobowe osoby wnioskującej. Trzeba wskazać, czy osoba składająca wniosek jest osobą prawną, jednostką organizacyjną niemającą osobowości prawnej, osobą fizyczną lub innym podmiotem. W tym celu na formularzu zakreślamy odpowiedni kwadrat. W zależności od rodzaju podatnika trzeba w dalszej części podać pełną nazwę firmy lub imię i nazwisko oraz datę urodzenia podatnika, numer identyfikacyjny REGON lub PESEL, numer KRS. W części B.2. trzeba zaznaczyć kwadrat z odpowiednim statusem wnioskodawcy. Do wyboru są: podatnik, płatnik, inkasent, osoba trzecia w rozumieniu art. 110-117a Ordynacji podatkowej lub inny.
W kolejnej części - B.3. - należy podać adres siedziby lub adres zamieszkania. Formularz ORD-IN przewiduje także miejsce na wpisanie adresu do korespondencji - część B.4.
Część C - Właściwość organów
Ta część wniosku poświęcona jest na wpisanie organu podatkowego (urząd skarbowy lub celny) właściwego dla wnioskodawcy ze względu na sprawę będącą przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Platforma Księgowych i Kadrowych INFORFK poleca artykuł Jak uzyskać interpretację indywidualną w sprawach VAT
Artykuł podpowiada, jak krok po kroku uzyskać interpretację indywidualną w sprawach VAT. Wyjaśnia, kto może wystąpić z wnioskiem o interpretację oraz na jakim formularzu, jak prawidłowo wypełnić i złożyć wniosek . Z treści materiału dowiesz się ponadto, kiedy organ pozostawi wniosek bez rozpatrzenia oraz w jakich przypadkach możliwe jest odwołanie od uzyskanej interpretacji.
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat