reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów

Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów

Sprzedaż na rzecz konsumentów podlega odrębnym zasadom dokumentowania niż sprzedaż na rzecz podatników VAT. Zasadą jest, że taka sprzedaż jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej, chyba że sprzedawca korzysta ze zwolnienia. Natomiast fakturę sprzedawca ma obowiązek wystawić tylko na żądanie kupującego.

Artykuł pochodzi z

Sprzedaż towarów i usług dokonana przez podatnika VAT na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej może być udokumentowana:

● paragonem fiskalnym – gdy sprzedawca jest zobowiązany do stosowania kasy rejestrującej,

● fakturą – gdy nabywca zażąda wystawienia takiego dokumentu,

● rachunkiem, o którym mowa w art. 87 Ordynacji podatkowej – gdy nabywca nie zażąda wystawienia faktury.

Może też wystąpić sytuacja, gdy podatnik (sprzedawca) nie wręczy nabywcy żadnego z tych dokumentów. W każdym z tych przypadków sposób potwierdzania transakcji jest inny. Oto podstawowe zasady, którymi należy się kierować przy ewidencjonowaniu sprzedaży na rzecz konsumentów.

ZMIANY 2015

Sprzedaż, która musi być potwierdzona paragonem fiskalnym

Podatnik, który prowadzi sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych (dalej: osoby prywatne lub konsumenci), zwykle ma obowiązek zaewidencjonowania obrotu oraz kwoty podatku należnego za pomocą kasy rejestrującej. Limit obrotów, który zwalnia z tego obowiązku, jest bowiem niski. Jak wynika z § 3 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących – Dz.U. z 2012 r. poz. 1382 (dalej: rozporządzenie w sprawie zwolnień), w 2014 r. obowiązkiem tym nie są objęci ci podatnicy, u których obroty z tytułu sprzedaży na rzecz osób prywatnych nie przekroczyły:

● limitu 20 000 zł w proporcji do okresu dokonywania sprzedaży dla osób prywatnych w roku podatkowym – w przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w danym roku podatkowym,

● limitu 20 000 zł – w przypadku podatników kontynuujących sprzedaż dla osób prywatnych.

Przy czym zgodnie z projektem Ministerstwa Finansów z 22 lipca 2014 r. w sprawie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień wskazane limity obrotów w latach 2015–2016 będą takie same.

Podatnik dokonujący sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów, który nie korzysta ze zwolnień w obowiązku stosowania kasy rejestrującej, ewidencjonuje sprzedaż za pomocą tej kasy. Taka sprzedaż jest dokumentowana paragonem fiskalnym potwierdzającym transakcję. Podatnik ma obowiązek wydrukowania go w momencie dokonania sprzedaży (powstania obowiązku podatkowego) oraz wydania nabywcy, bez jego żądania.

Prawidłowe określenie, czy sprzedaż dokonana na rzecz danego odbiorcy powinna zostać zarejestrowana na kasie fiskalnej, leży po stronie podatnika, czyli to sprzedawca powinien ustalić, wobec kogo dokonuje sprzedaży. Sprzedawca nie ma jednak możliwości (ani obowiązku) sprawdzenia, czy wydany towar bądź wykonana usługa zostaną wykorzystane przez kupującego w jego działalności gospodarczej czy w domu. Dlatego podstawową formą, w jakiej sprzedawca może potwierdzić status nabywcy, jest uzyskanie od niego informacji w tym zakresie. Domyślnie uznaje się, że każda sprzedaż dokonywana na rzecz osoby fizycznej służy jej prywatnym celom, co powoduje obowiązek zarejestrowania transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Jeżeli jednak przed wydrukowaniem paragonu fiskalnego nabywca zgłosił informację, że dokonuje on zakupu jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, wówczas obrót z tego tytułu nie podlega zaewidencjonowaniu na kasie fiskalnej i jest dokumentowany wyłącznie fakturą.

Jednak ewidencjonowanie całej sprzedaży na kasie rejestrującej nie jest błędem. Nie zwalnia to jednak sprzedawcy z wystawienia faktury.

Aneta Szwęch

Cały artykuł na INFORFK: Dokumentowanie i rozliczanie sprzedaży na rzecz konsumentów >>

Artykuł podpowiada, jak rozliczać i dokumentować sprzedaż na rzecz konsumentów. Omawia zmiany w tym zakresie, jakie zaczną obowiązywać w 2015 r. Materiał wskazuje, jak ewidencjonować zwrot towarów i uznanych reklamacji, jak ewidencjonować pomyłki oraz udzielone rabaty. Podpowiada, jak fakturować sprzedaż na rzecz konsumenta. Porusza również kwestię sprzedaży internetowej.

Czytaj także na INFORFK:

„Czy w 2014 r. zawsze należy dokumentować fakturą sprzedaż na rzecz konsumentów” >>

„Obowiązki sprzedawcy po zmianach w prawie konsumenckim – wskazówki praktyczne” >>

„Czy podatnicy prowadzący e-sklepy muszą ewidencjonować obrót na kasie rejestrującej” >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama