| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką

Otrzymaliśmy od sprzedawcy fakturę, na której jest naliczony VAT według błędnej stawki. Powinno być 8%, a jest naliczony VAT według stawki podstawowej. Czy mimo to możemy odliczyć z niej VAT?

W przypadku otrzymania faktury z zawyżoną stawką VAT prawo do odliczenia zawyżonej kwoty po­datku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych, tj. w rozliczeniu za okres, w którym w odniesie­niu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, lecz nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 usta­wy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał tego odliczenia w rozliczeniu za okres powstania obowiązku podatkowego, to może to uczynić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Otrzymanie faktury z zawyżoną kwotą VAT nie pozbawia więc Państwa prawa do odliczenia kwoty podatku. Podatek naliczony, odliczony w zawyżonej wysokości, zostanie skorygowany dopiero po otrzy­maniu faktury korygującej błędną stawkę VAT.

Z kolei na sposób postępowania w odniesieniu do otrzymanej faktury korygującej zawyżoną kwotę podatku naliczonego wskazuje art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Wynika z niego, że gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. W tym przypadku korekta podatku naliczonego jest dokonywana przez nabywcę na bieżąco, bez potrzeby korygowania tego podatku wstecz, tj. za okres, w którym nabywca odliczył zawy­żoną kwotę podatku naliczonego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1, art. 86 ust. 11, art. 86 ust. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

KORONAWIRUS - podatki, prawo

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

M&M Księgi Rachunkowe

M&M Księgi Rachunkowe to nie tylko profesjonalna obsługa księgowo-podatkowa dla firm, a realne wsparcie biznesu na różnych płaszczyznach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »