Czy można odliczyć VAT z faktury z błędną stawką
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku otrzymania faktury z zawyżoną stawką VAT prawo do odliczenia zawyżonej kwoty podatku naliczonego przysługuje na zasadach ogólnych, tj. w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, lecz nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Jeżeli podatnik nie dokonał tego odliczenia w rozliczeniu za okres powstania obowiązku podatkowego, to może to uczynić w rozliczeniu za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).
Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT
Otrzymanie faktury z zawyżoną kwotą VAT nie pozbawia więc Państwa prawa do odliczenia kwoty podatku. Podatek naliczony, odliczony w zawyżonej wysokości, zostanie skorygowany dopiero po otrzymaniu faktury korygującej błędną stawkę VAT.
Z kolei na sposób postępowania w odniesieniu do otrzymanej faktury korygującej zawyżoną kwotę podatku naliczonego wskazuje art. 86 ust. 19a ustawy o VAT. Wynika z niego, że gdy nabywca towaru lub usługi otrzymał fakturę korygującą do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna, jest on obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym tę fakturę korygującą otrzymał. W tym przypadku korekta podatku naliczonego jest dokonywana przez nabywcę na bieżąco, bez potrzeby korygowania tego podatku wstecz, tj. za okres, w którym nabywca odliczył zawyżoną kwotę podatku naliczonego.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1, art. 86 ust. 11, art. 86 ust. 19a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat