Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Możecie Państwo dokonać odliczenia VAT z otrzymanych duplikatów faktur. Duplikat faktury czy faktury korygującej ma moc prawną równą fakturze pierwotnej. Dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę odliczenia podatku naliczonego. A zatem, na podstawie otrzymywanych duplikatów faktur podatnicy mogą odliczać podatek naliczony. Ponieważ faktura pierwotna nie dotarła do firmy odliczamy VAT z duplikatów na ogólnych zasadach.
Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę
Odliczenie VAT z duplikatu faktury
Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2012 r., aktualnej również w obecnym stanie prawnym, (sygn. IBPP3/443-225/12/KG) czytamy:
(...) duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w kopii faktury, której oryginał uległ zniszczeniu albo zaginął, opatrzoną wyrazem „duplikat".
Polecamy produkt: Biuletyn VAT
Duplikat faktury, jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej, dokumentuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat