| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Firma otrzymała 10 duplikatów faktur wystawionych od stycznia do maja 2015 r. Faktury pierwotne nie dotarły do firmy. Czy możemy na zasadach ogólnych odliczyć VAT?

Możecie Państwo dokonać odliczenia VAT z otrzymanych duplikatów faktur. Duplikat faktury czy faktury korygującej ma moc prawną równą fakturze pierwotnej. Dokumentuje to samo zdarzenie gospodarcze co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę odliczenia podatku naliczo­nego. A zatem, na podstawie otrzymywanych duplikatów faktur podatnicy mogą odliczać podatek naliczony. Ponieważ faktura pierwotna nie dotarła do firmy odliczamy VAT z duplikatów na ogólnych zasadach.

Czy można odliczyć VAT z faktury wystawionej na innego nabywcę

Odliczenie VAT z duplikatu faktury

Takie stanowisko reprezentują także organy podatkowe. W interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 5 czerwca 2012 r., aktualnej również w obecnym stanie prawnym, (sygn. IBPP3/443-225/12/KG) czytamy:

(...) duplikat jest ponownie wystawioną na wniosek nabywcy fakturą, zawierającą dane zawarte w kopii faktury, której oryginał uległ zniszczeniu albo zaginął, opatrzoną wyrazem „duplikat".

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

Duplikat faktury, jak i faktury korygującej, ma moc prawną równą fakturze pierwotnej, dokumen­tuje w ten sam sposób to samo zdarzenie gospodarcze, co faktura pierwotna i stanowi na równi z nią podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 1, art. 86 ust. 10 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK