| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Obrót gospodarczy > Działalność gospodarcza > Czy można odliczyć VAT z okresu zawieszenia działalności gospodarczej

Czy można odliczyć VAT z okresu zawieszenia działalności gospodarczej

Zawiesiłem na okres roku działalność gospodarczą. Czy mogę odliczyć VAT z tego okresu (leasing maszyny)? Dodam, że nie składałem deklaracji w okresie zawieszenia.

Tak, przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT z otrzymanych faktur dotyczących leasingu. Od­liczenia powinien Pan dokonać w deklaracji VAT składanej za okres, w którym powstało to prawo (tj. za miesiąc otrzymania faktury), ewentualnie za dwa kolejne okresy rozliczeniowe. Deklaracje VAT z wykazaną kwotą odliczenia VAT od zakupów z okresu zawieszenia działalności może Pan złożyć po jej wznowieniu.

Czy z duplikatów faktur można odliczać VAT

Prawo do tego odliczenia potwierdzają także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 maja 2011 r. (sygn. ITPP2/443-334/11/AP), aktualnym również w obecnym stanie praw­nym, czytamy, że podatniczce przysługuje prawo (...) do odliczenia kwoty podatku naliczonego w otrzymywanych w okresie zawieszenia działalności fakturach VAT dotyczących dzierżawy gruntu i mediów, o ile przedmiotowe usługi będą zwią­zane z wykonywaniem - po wznowieniu działalności - czynności opodatkowanych, a umowy z dostawcami tych usług zostały zawarte przed zawieszeniem działalności.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86, art. 87 ust. 5a, art. 99 ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »