| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy brak polskiego VAT UE na fakturze od unijnego dostawcy wyklucza odliczenie z tytułu WNT

Czy brak polskiego VAT UE na fakturze od unijnego dostawcy wyklucza odliczenie z tytułu WNT

Nabyliśmy w czerwcu towar od kontrahenta z Francji. Na otrzymanej fakturze jest jednak tylko jego francuski VAT UE. Kontrahent nie podał naszego VAT UE. Czy w takim przypadku możemy odliczyć VAT z tytułu WNT?

Tak, mimo że francuski kontrahent nie podał na wystawionej Państwu fakturze polskiego VAT UE, mają Państwo obowiązek rozliczyć dokonane nabycie jako WNT, a zatem naliczyć podatek VAT, a jednocześnie dokonać jego odliczenia. Podatek należny z tytułu WNT jest jednocześnie podatkiem naliczonym, który podlega odliczeniu, gdy zakupy są związane ze sprzedażą opodatkowaną. Należy pamiętać, że warunkiem odliczenia VAT z tytułu WNT jest:

  • otrzymanie faktury od unijnego dostawcy w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT;
  • uwzględnienie kwoty podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której podatnik jest obowiązany rozliczyć ten podatek (art. 86 ust. 10b pkt 2 ustawy o VAT).

Jak przeliczyć podstawę opodatkowania na złote przy WNT uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec

W przypadku nieotrzymania w terminie faktury podatnik jest obowiązany do pomniejszenia kwoty po­datku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym upłynął trzymiesięczny termin, o którym jest mowa powyżej (art. 86 ust. 10g ustawy o VAT). Otrzymanie przez podatnika faktury w terminie późniejszym upo­ważnia go do odpowiedniego powiększenia podatku naliczonego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał tę fakturę (art. 86 ust. 10h ustawy o VAT).

Aby skorygować brak numeru VAT UE na fakturze, mogą Państwo wystawić notę korygującą, w której należy podać swój numer VAT UE. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie ograniczają prawa do wystawiania noty korygującej tylko w obrocie krajowym, mogą Państwo wystawić notę korygującą do faktury wysta­wionej przez francuskiego dostawcę. Brak na fakturze Państwa numeru VAT UE należy uznać za brak formalny, związany z danymi nabywcy. Jest to jeden z przypadków, w których nabywca ma możliwość wystawienia noty korygującej (art. 106k ust. 1 ustawy o VAT).

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 86 ust. 10b pkt 2, art. 86 ust. 10g, art. 86 ust. 10h, art. 106k ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »