Jak przeliczyć podstawę opodatkowania na złote przy WNT uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. W opisanej w pytaniu sytuacji postępują Państwo prawidłowo, przeliczając podstawę opodatkowania VAT wyrażoną w walucie obcej przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów uprzednio zaimportowanych na terytorium Niemiec z zastosowaniem średniego kursu NBP ogłoszonego na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego. Mogą Państwo wybrać sposób przeliczenia tych kwot na złote według ostatniego kursu wymiany opublikowanego przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego; w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł
Zgodnie z art. 20 ust. 5 ustawy o VAT, w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Jednak kontrahent z Chin nie jest podatnikiem podatku od wartości dodanej. Dlatego wystawiona przez niego faktura nie wyznacza momentu powstania obowiązku podatkowego. W tym przypadku ostateczną datą powstania obowiązku podatkowego jest 15. dzień miesiąca następującego po miesiącu dostawy.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 20 ust. 5, art. 31a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat