Czy wliczać skonto do podstawy opodatkowania WNT
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji to Państwa postępowanie jest prawidłowe. Jeśli bowiem spełniają Państwo warunki uprawniające do zastosowania skonta i faktycznie zostanie ono zrealizowane, to zgodnie z art. 29a ust. 7 pkt 1 powinni Państwo zmniejszyć podstawę opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów o kwotę należnego skonta i w takiej właśnie wielkości wykazać ją w deklaracjach VAT-7 i VAT-UE. Brak faktur korygujących ze strony kontrahentów unijnych nie stanowi przeszkody ku temu, tym bardziej że nie mają Państwo żadnego wpływu na sprzedawcę, żeby ten wystawił korektę swojej faktury, a przyjęcie wielkości z faktury przed korektą do deklaracji podatkowych byłoby fikcją nieodzwierciedlającą rzeczywistego przebiegu transakcji gospodarczej.
Jak ustalić podstawę opodatkowania przy zaliczkach
Potwierdzenie tego stanowiska znajdziemy w piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 maja 2014 r. (sygn. ILPP4/443-54/14-4/BA), którym czytamy:
(...) w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2014 r. prawidłowym będzie, że pomimo braku korekt faktur przez unijnych dostawców, Wnioskodawca w deklaracjach VAT-7 i VAT-UE wykaże podstawę opodatkowania po udzielonym skoncie, tj. w rzeczywistej wysokości jaka zostanie zapłacona za dostarczony towar.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 29a ust. 7 pkt 1, art. 30a ust. 1, art. 106j ust. 1 pkt 1, ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat