REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych

Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych / Fotolia
Obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych / Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych; jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych; kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem; kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami; a także czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej?

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku usług budowlanych świadczonych na rzecz osób fizycznych

REKLAMA

Autopromocja

Prowadzę firmę budowlano-remontową. Robiliśmy dla klienta - osoby fizycznej - przebudowę domu. Czy obowiązek podatkowy powstanie u mnie w chwili, kiedy wystawię fakturę na przeprowadzone roboty?

Nie. Chociaż w przypadku świadczenia usług budowlanych i budowlano-montażowych obowiązuje za­sada, że moment podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, to jednak reguła ta dotyczy tylko tych sytuacji, kiedy podatnik ma w ogóle obowiązek wystawić fakturę. Tak jest w przypadku wykonywania prac na rzecz innych podatników VAT. W przypadku robót wykonywanych na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej nie ma obowiązku wystawiania faktury, a to oznacza, że obowiązek podatkowy z tytułu wykonanych usług budowlanych powstaje dopiero z chwilą wykonania usługi. Nawet, jeśli wystawi Pan fakturę na żądanie osoby fizycznej, nie zmieni to momentu powstania obowiązku podat­kowego - dalej będzie nim chwila wykonania usługi.

Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

(...) [wykonanie usługi budowlanej lub budowlano-montażowej - przyp. autora] na rzecz pozostałych podmiotów niebędących podatnikami podatku VAT, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze obowiązek podatkowy będzie powstawał na zasadach ogól­nych, tj. z chwilą wykonania usługi lub - jeśli przed tym momentem otrzymano całość lub część zapłaty - z chwilą otrzymania zapłaty w odniesieniu do otrzymanej części. Wystawienie zatem w takiej sytuacji faktury na żądanie ww. podmiotów lub otrzymanie zapłaty po wykonaniu usługi pozostanie bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a), art. 19a ust. 7 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Jak rozliczyć zaliczkę otrzymaną na poczet usług budowlanych

Przeprowadzamy remont na zamówienie firmy, która jest podatnikiem VAT. Przed przystąpieniem do pracy otrzymaliśmy od niej 30 maja 2014 r. zaliczkę, która wpłynęła na konto 2 czerwca 2014 r. Fak­turę na zaliczkę wystawiliśmy 6 czerwca 2014 r. Czy w dniu wystawienia faktury zaliczkowej powstał u nas obowiązek podatkowy?

Nie. To, kiedy została wystawiona faktura na otrzymaną zaliczkę, nie ma w tym przypadku wpływu na określenie, kiedy powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług. Obowiązek podatkowy powstał u Państwa z chwilą otrzymania zaliczki, a nie w dniu wystawienia faktury zaliczkowej.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

Otrzymanie przed wykonaniem usługi całości lub części zapłaty powoduje powstanie obowiązku podatkowego z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty, natomiast otrzymanie zapłaty już po wykonaniu usługi pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego.

Faktura potwierdzająca zaliczkę powinna być wystawiona najpóźniej 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik ją otrzymał.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w usługach budowlano-montażowych, jeżeli fakturę wystawiono z opóźnieniem

27 maja 2014 r. wykonaliśmy na rzecz innej firmy usługę budowlano-montażową. Fakturę wystawili­śmy jednak dopiero na początku lipca 2014 r.? Czy VAT od tej usługi powinniśmy odprowadzić w de­klaracji za lipiec 2014 r.?

Nie, nie powinni Państwo odprowadzać VAT od wykonanej w maju 2014 r. usługi budowlano-monta­żowej w deklaracji za lipiec 2014 r. Powinni to Państwo zrobić już w deklaracji VAT-7 za czerwiec 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 r., w przypadku gdy usługa budowlano-montażowa jest wykonywana na rzecz innego podatnika, obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wystawienia faktury. Powiązanie terminu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury dotyczy wyłącznie faktur spo­rządzonych w obowiązującym terminie, czyli w ciągu 30 dni od dnia wykonania usługi budowlano- montażowej. Opóźnienie w wystawieniu faktury bądź niewystawienie jej w ogóle będzie skutkowało powstaniem obowiązku podatkowego z chwilą upływu terminu do wystawienia faktury. A zatem, po­nieważ w opisanym przez Państwa przypadku faktura za wykonaną w maju 2014 r. usługę budowlano- -montażową powinna być wystawiona najpóźniej 26 czerwca 2014 r., a została wystawiona dopiero w lipcu 2014 r., to powinni Państwo odprowadzić VAT od tej usługi już deklaracji za czerwiec 2014 r.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

REKLAMA

W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych: na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o po­dobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług. Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek po­datkowy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Kiedy powstanie obowiązek podatkowy przy pracach rozbiórkowych prowadzonych etapami

Dostaliśmy od innej firmy zamówienie na wykonanie prac rozbiórkowych starego budynku. Prace wyburzeniowe będą prowadzone w dwóch etapach. Każdy etap będzie odbierał inwestor. Faktura zostanie wystawiona po wykonaniu usługi. Kwota za wykonaną usługę oraz termin płatności zosta­ną określone na tej fakturze. Kiedy w takiej sytuacji powstanie u nas obowiązek podatkowy?

Od dnia 1 stycznia 2014 r. momentem powstania obowiązku podatkowego z tytułu prowadzonych przez podatnika prac polegających na rozbiórce budynku (choć ta sama zasada dotyczy też budowy i przebudowy) na rzecz innego podatnika jest chwila wystawienia faktury dokumentującej wykona­nie prac. Z pytania wynika, że wprawdzie prace będą prowadzone etapami i częściowo przyjmowane przez inwestora, ale faktura zostanie wystawiona po zakończeniu usługi. Płatność również nastąpi po wykonaniu usługi. W związku z tym, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury za wykonanie zamówionych robót. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona albo zostanie wystawiona po ter­minie, za moment powstania obowiązku podatkowego uznać należy dzień, w którym upływa termin do wystawienia faktury, czyli w Państwa przypadku 30 dni od dnia wykonania robót rozbiórkowych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Czy dziennik budowy pomoże w ustaleniu, kiedy powstał obowiązek podatkowy w firmie budowlanej

Prowadzę firmę budowlaną. Budowałem dom dla klienta (podatnika VAT), który ten zgodnie z umową powinien przyjąć protokołem. Jednak zwleka z tym już ponad dwa tygodnie i nie chce ode mnie przy­jąć faktury. Jak mam w tej sytuacji ustalić, kiedy u mnie powstaje obowiązek podatkowy?

Protokół odbioru podpisany (bądź nie) przez klienta nie jest decydujący dla ustalenia, kiedy powstaje obowiązek podatkowy. Kluczowe znaczenie ma tutaj faktyczne zakończenie robót i faktura wystawiona, dla ich udokumentowania. Ponieważ przepisy ustawy o VAT nie przewidują, w jaki sposób udokumento­wać zakończenie robót, radzimy korzystać z dokumentacji pomocniczej. Za taką będzie można uznać np. dziennik budowy. Jeśli z zawartych w nim wpisów wynika, że wszystkie roboty zostały wykonane, po­winien Pan wystawić fakturę za usługi budowlane i uznać, że powstał w związku z tym u Pana obowiązek podatkowy. W przypadku bowiem, gdy usługa budowlana jest wykonywana na rzecz innego podatnika obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. Jeśli faktura nie zostanie wystawiona albo zostanie wystawiona po terminie, za moment powstania obowiązku podatkowego uznać należy dzień, w którym upływa termin do wystawienia faktury, czyli w naszym przypadku 30 dni od dnia zakończenia prac budowlanych.

Potwierdziło to również Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej z 28 stycznia 2014 r. pt. Zmiany w zakresie określania momentu powstania obowiązku podatkowego w VAT od 1 stycznia 2014 r.:

W przypadku świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych: na rzecz innego podatnika podatku VAT, podatku od wartości dodanej czy też podatku o po­dobnym charakterze lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem obowiązek podatkowy będzie powstawał z chwilą wystawienia faktury.

Faktura taka powinna być wystawiona najpóźniej 30. dnia od dnia wykonania ww. usług.

Jeżeli podatnik nie wystawił w tym terminie faktury lub wystawił ją z opóźnieniem, obowiązek podatko­wy powstanie z chwilą upływu terminu na jej wystawienie, tj. 30. dnia od dnia wykonania usług.

Prawidłowe określenie momentu wykonania usług budowlanych i budowlano-montażowych ma istotne znaczenie dla prawidłowego wystawienia faktury z tytułu świadczenia tych usług. O wykonaniu usług budowlanych lub budowlano-montażowych będzie decydować faktyczne wykonanie tych usług, nie zaś przyjęcie tych usług na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych. Protokół zdawczo-odbiorczy po­twierdza fakt wykonania tych usług, jednak nie przesądza o terminie i zakresie ich wykonania.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a) ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: 500 pytań o VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa funkcja w e-Urzędzie Skarbowym: Raport podatnika. Jakie informacje można otrzymać?

W komunikacie z 10 października 2024 r. Ministerstwo Finansów poinformowało o wprowadzeniu nowej funkcjonalności w e-Urzędzie Skarbowym – Raportu podatnika. Czym jest ten raport, który dotyczy przedsiębiorców i organizacji? Jakie informacje zawiera?

Globalny sektor logistyczny zakończy 2024 rok na dużym plusie

Wolumen towarowy transportowany przez światową flotę kontenerową zyska w tym roku 5-6%. Fracht lotniczy zaliczy wzrost na poziomie 5%, a rynek przesyłek ekspresowych i paczek urośnie o nawet 9,2%. Więcej i szybciej zarobią także operatorzy logistyczni, ponieważ obserwujemy właśnie niecodzienne przesunięcie szczytu transportowego na szlakach prowadzących z Chin do Europy i USA. Branża logistyczna pogodziła się również z kryzysem żeglugowym na Morzu Czerwonym, a nawet zamieniła konieczność opływania Afryki na wzrosty w poszczególnych obszarach rynku. Za sprawą rosnącej sprzedaży w e‑commerce to może być bardzo dobry rok dla logistyki, nawet w kulejącej gospodarczo Europie.

Opanowanie logistyki przez inteligentne algorytmy jeszcze nam nie grozi

Dotychczasowe doświadczenia firm próbujących wdrożyć inteligentne algorytmy w swoich łańcuchach dostaw pokazują, że jest to zadanie ekstremalnie trudne. Zgodnie z harmonogramem i pierwotnymi założeniami robi to zaledwie 16% organizacji. Niewielki jest także udział przedsiębiorstw, które stosują już sztuczną inteligencję w wybranych procesach logistycznych. Programom implementacji towarzyszy ponadto obszerny katalog czynników ryzyka i brak odpowiedniego know-how, ale w branży panuje przekonanie, że AI i tak zrewolucjonizuje globalne łańcuchy zaopatrzenia.

Nadgodziny w pracy – jak liczyć, limity, rodzaje, rekompensaty, wynagrodzenie

Czym są nadgodziny, jakie są ich rodzaje i zasady rozliczania? Jakie rekompensaty przysługują za godziny nadliczbowe? Wyjaśnia Karolina Woźniczka, specjalistka ds. kadr i płac w Meritoros SA.

REKLAMA

Zaświadczenie o dochodach: jak je uzyskać online w e-Urzędzie Skarbowym? Ile trwa procedura?

Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy coraz chętniej występują i częściej uzyskują zaświadczenia o dochodach on-line w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Trwa to z reguły kilka minut. Wydanie elektronicznego zaświadczenia o dochodach jest bezpłatne. Ma on taką samą moc prawną jak dokument papierowy. W całym 2023 roku wnioski o wydanie takich zaświadczeń w e-US złożyło prawie 160 tys. osób, a w pierwszej połowie 2024 r. już ponad 95 tys. 

Wycena aktuarialna wartości godziwej (fair value) instrumentów finansowych

Jaka jest rola aktuariusza oraz standardów międzynarodowych w wycenie aktuarialnej instrumentów finansowych? Elementy modelu wyceny aktuarialnej oraz jej raportowanie.

Przechowywanie dokumentów w firmie. Przepisy i zasady zarządzania dokumentacją

Średniej wielkości firma gromadzi olbrzymie ilości dokumentacji. W każdym przedsiębiorstwie są to dokumenty o charakterze ogólnym, ale też szereg dokumentów właściwych dla profilu działalności danej firmy. Niezależnie od ich ilości, dokumenty muszą być odpowiednio zarządzane, co wiąże się ze stworzeniem warunków do ich przechowywania, właściwym ich archiwizowaniem, niszczeniem, a w razie potrzeby digitalizacją. Sprawne zarządzanie dokumentami w firmie pozwala na szybki dostęp do potrzebnych informacji, co w konsekwencji wspiera procesy decyzyjne i operacyjne w przedsiębiorstwie. Konieczność właściwego zorganizowania dokumentacji wynika jednak nie tylko z potrzeby utrzymania porządku czy zredukowania czasu potrzebnego na poszukiwanie dokumentów, ale też z przepisów prawnych. 

Do 15 mln zł pożyczki dla mikro i małych firm na inwestycje. Stałe oprocentowanie 2% lub 1,5%

Bank Ochrony Środowiska uruchomił pod koniec września 2024 r. kolejny nabór wniosków o preferencyjne pożyczki unijne w województwie lubelskim. Nowa oferta BOŚ jest, tym razem, skierowana do mikro i małych przedsiębiorstw oraz spółek komunalnych. Pożyczki będzie można wykorzystać na zwiększenie efektywności energetycznej firm.

REKLAMA

Post-importowe kontrole celno skarbowe

W ostatnim czasie rośnie skuteczność kontroli celno skarbowych, a w tym kontrole post-importowe i post-eksportowe związane z obrotem międzynarodowym towarów. Pomagają w tym przepisy, które nakładają dodatkowe wymagania na eksporterów i importerów, takie jak środowiskowe, środki ochrony rynku, a w tym postępowania antydumpingowe czy antysubsydyjne, czy związane z sytuacją na świecie jak sankcje.

Przedsiębiorca ma konkretne korzyści finansowe z zatrudnienia studenta. Ekspert pokazuje jakie

Stały wzrost kosztów pracy sprawia, że przedsiębiorcy poszukują rozwiązań, które umożliwią im oszczędności w tym zakresie. Jednym z chętniej stosowanych pomysłów jest zatrudnianie studentów. Podpowiadamy, dlaczego warto zatrudniać młode osoby i jakie korzyści dla przedsiębiorcy to przyniesie.

REKLAMA