Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
W opisanej w pytaniu sytuacji, w odniesieniu do czynności wykonanych w okresie, w którym rozliczacie się Państwo metodą kasową, obowiązek podatkowy należy rozpoznać zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, tj.:
- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny,
- z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podmiotu innego niż wymieniony w pkt 1
- przy czym otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy należy rozpoznać na przedstawionych wyżej zasadach niezależnie od tego, czy otrzymacie Państwo płatność w okresie, w którym będziecie mieli prawo do stosowania metody kasowej, czy też już w okresie, w którym to prawo nie będzie Państwu przysługiwało. Wynika to wprost z art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.
Natomiast w odniesieniu do czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług będziecie Państwo zobowiązani rozpoznawać na zasadach określonych w art. 19a ustawy o VAT.
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grudnia 2013 r. (sygn. IPPP1/443-1037/13-2/IGo) czytamy:
(...) z brzmienia art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Tym samym, w sytuacji, gdy podatnik utraci prawo do rozliczania podatku VAT zgodnie z metodą kasową z końcem czwartego kwartału 2013 r., oraz niezależnie od tego, kiedy otrzyma zapłatę za świadczone usługi - Spółka będzie obowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Decydujące bowiem znaczenie ma fakt, jaki status miał podatnik w momencie wykonywania czynności. Skoro wykonanie usługi budowlanej i dostawy sprzętu miały miejsce w IV kwartale, tj. wtedy, kiedy podatnik posiadał status małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świadczenia usług powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w zakresie czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług Spółka będzie zobowiązana rozpoznawać na zasadach ogólnych.
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat