| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u małego podatnika rozliczającego się metodą kasową

Jesteśmy małym podatnikiem. Rozliczamy się z VAT metodą kasową. Zawarliśmy kontrakt, który przewiduje, że płatności za wykonane przez nas - w ramach jego realizacji - czynności nastąpią w odroczonym terminie. Najprawdopodobniej utracimy niebawem status małego podatnika i możliwość rozliczania VAT metodą kasową. Jak powinniśmy rozpoznać obowiązek podatkowy, gdy czynności wykonane zostaną jeszcze w okresie, gdy będziemy rozliczać się metodą kasową, a płatność za nie nastąpi po utracie tej możliwości?

W opisanej w pytaniu sytuacji, w odniesieniu do czynności wykonanych w okresie, w którym rozlicza­cie się Państwo metodą kasową, obowiązek podatkowy należy rozpoznać zgodnie z zasadami przewi­dzianymi w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT, tj.:

  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świad­czenia usług na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, zarejestrowanego jako po­datnik VAT czynny,
  • z dniem otrzymania całości lub części zapłaty, nie później niż 180. dnia, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi - w przypadku dokonania dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz pod­miotu innego niż wymieniony w pkt 1

- przy czym otrzymanie zapłaty w części spowoduje powstanie obowiązku podatkowego w tej części.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Należy podkreślić, że obowiązek podatkowy należy rozpoznać na przedstawionych wyżej zasadach niezależnie od tego, czy otrzymacie Państwo płatność w okresie, w którym będziecie mieli prawo do stosowania metody kasowej, czy też już w okresie, w którym to prawo nie będzie Państwu przysługiwało. Wynika to wprost z art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 usta­wy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową.

Natomiast w odniesieniu do czynności wykonanych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług będziecie Państwo zobowią­zani rozpoznawać na zasadach określonych w art. 19a ustawy o VAT.

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy przy dostawie towarów za zaliczeniem pocztowym

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 5 grud­nia 2013 r. (sygn. IPPP1/443-1037/13-2/IGo) czytamy:

(...) z brzmienia art. 21 ust. 2, zgodnie z którym metodę kasową przewidzianą w art. 21 ust. 1 ustawy o VAT stosuje się do czynności wykonanych w okresie, w którym podatnik stosuje metodę kasową. Tym samym, w sytuacji, gdy podatnik utraci prawo do rozliczania podatku VAT zgodnie z metodą kasową z końcem czwartego kwartału 2013 r., oraz niezależnie od tego, kiedy otrzyma zapłatę za świadczone usługi - Spółka będzie obowiązana do rozpoznania obowiązku podatkowego zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Decydujące bowiem znaczenie ma fakt, jaki status miał podatnik w momen­cie wykonywania czynności. Skoro wykonanie usługi budowlanej i dostawy sprzętu miały miejsce w IV kwartale, tj. wtedy, kiedy podatnik posiadał status małego podatnika rozliczającego się metodą kasową, obowiązek podatkowy w odniesieniu do dokonywanych przez niego dostaw towarów i świad­czenia usług powstaje zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy o VAT. Natomiast w zakresie czynności wykona­nych po utracie prawa do rozliczania się metodą kasową obowiązek podatkowy w stosunku do dostawy towarów i świadczenia usług Spółka będzie zobowiązana rozpoznawać na zasadach ogólnych.

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 21 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kaszubiak Jędrzejko Adwokaci

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK