reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży licencji za 1 zł

W związku z wydaniem publikacji książkowej we współpracy z instytucją kultury, która przekazała nam dofinansowanie do kosztów wydania, w ramach realizacji postanowień umownych m.in. sprze­daliśmy tej instytucji za 1 zł licencję, która będzie wykorzystywana przez tę instytucję w celach niekomercyjnych. Czy postąpimy prawidłowo, ustalając podstawę opodatkowania na poziomie 1 zł w odniesieniu do sprzedaży ww. licencji? Nadmieniamy, że ze względu na specyfikę transakcji nie mamy możliwości sprzedaży tej licencji na rynku w cenie komercyjnej.

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji nie ma przeszkód, aby ustalić podstawę opodatko­wania na poziomie kwoty rzeczywiście zapłaconej przez instytucję kultury nabywającą licencję, czyli 1 zł, zwłaszcza biorąc pod uwagę niekomercyjny cel udostępnienia licencji oraz - ze względu na specyfikę trans­akcji - brak możliwości sprzedaży licencji po cenie rynkowej. Podstawą opodatkowania towarów sprze­dawanych po znacznie obniżonej cenie nie jest cena rynkowa, lecz rzeczywista cena sprzedaży. Zgodnie bowiem z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towa­rów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze, mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Podstawa ta nie obejmuje jednak udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględ­nionych w momencie sprzedaży, co wprost wynika z art. 29a ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT.

Jak ustalić podstawę opodatkowania usługi doradczej

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 29 listo­pada 2013 r. (sygn. IBPP2/443-755/13/ICz) czytamy:

(...) przepisy ustawy nie ograniczają podatnika w swobodzie ustalania ceny, czyli możliwa jest sprzedaż po cenie niższej niż rzeczywista wartość danych towarów lub usług. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży i nie ma znaczenia, że podatnik w danej chwili sprzedaje ten towar bądź usługę za cenę znacz­nie niższą. (...) Wnioskodawca dokonuje przekazania (sprzedaży) licencji w cenie, która jest wynikiem umownych zobowiązań Wnioskodawcy w stosunku do Kontrahenta (Instytutu). Wnioskodawca, w ramach zawartej umowy, zobowiązał się do przekazania licencji na rzecz Instytutu za kwotę 1 zł. W przedmiotowej sprawie nie ma zastoso­wania art. 32 ust. 2 ustawy, gdyż jak wskazał Wnioskodawca, w omawianej sprawie nie zachodzą powiązania, o których mowa w art. 32 ust. 2 ustawy o VAT. Zatem Wnioskodawca, określając podstawę opodatkowania licencji, może jako obrót przyjąć rzeczywistą kwotę należną z tytułu sprzedaży, tj. kwotę wynoszącą np. 1 zł.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 i ust. 7 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama