reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania usługi doradczej

Jak ustalić podstawę opodatkowania usługi doradczej

Na potrzeby prowadzonej działalności nabywamy usługi doradcze od konsultantów zewnętrznych. W związku z wykonywaniem tych usług, ponoszą oni koszty dodatkowe, takie jak koszty przejazdów, spotkań służbowych z naszymi klientami, koszty podróży, itp. Koszty te są ponoszone przez konsul­tantów zewnętrznych w ich własnym imieniu i na ich rachunek. Obciążając nas tymi kosztami, konsul­tanci wystawiają odrębną fakturę, w której uwzględniają opodatkowanie sumy kosztów dodatkowych w związku ze świadczoną usługą doradczą na takich samych zasadach jak usługa główna. Czy takie postępowanie jest prawidłowe?

Opisany przez Państwa w pytaniu sposób dokumentowania poniesionych przez konsultanta ze­wnętrznego kosztów dodatkowych związanych z wykonaniem usługi doradczej nie jest prawidłowy, choć poprawnie koszty te ujęte są w podstawie opodatkowania VAT. Usługa doradcza wraz z kosztami do­datkowymi stanowi bowiem jedno, aczkolwiek złożone, wieloelementowe świadczenie, podlegające opo­datkowaniu według jednolitych zasad. Koszty dodatkowe stanowią tu świadczenia pomocnicze związane bezpośrednio z wykonywaniem przez konsultantów zewnętrznych usługi głównej. Dlatego konsultanci zewnętrzni są zobowiązani uwzględnić w podstawie opodatkowania świadczonych usług koszty dodat­kowe, ponoszone przy wykonywaniu zleconej usługi doradczej, gdyż stanowią one element kalkulacyjny wynagrodzenia z tytułu usługi doradczej. Wyrazem tego powinno być ujęcie ich w łącznej kwocie na jed­nej fakturze, obejmującej całość wynagrodzenia.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 3 kwiet­nia 2014 r. (sygn. IPPP3/443-18/14-2/KC) czytamy:

Słusznie wskazuje Wnioskodawca, że usługa główna wraz z usługami dodatkowymi i pomocniczymi stanowią całość, która przyjmuje stawkę właściwą dla usługi głównej, którą w opisanej sprawie stanowi usługa doradcza opodatkowana stawką podstawową VAT w wysokości 23%. Konsultanci zewnętrzni - adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi i tłumacze - świadczą na rzecz Wnioskodawcy usługi doradcze oraz obciążają go kosztami dodatkowymi, na wartość których, wystawiają odrębną od usługi doradczej fakturę, chociaż faktycznie wydatki te dotyczą tej usługi głów­nej, jaką jest usługa doradcza. Zatem koszty te stanowią świadczenia pomocnicze związane bezpo­średnio z wykonywaniem przez konsultantów zewnętrznych na rzecz Wnioskodawcy usługi głównej. W takiej sytuacji, kwota kosztów dodatkowych stanowi element kalkulacyjny wynagrodzenia z tytułu usługi doradczej, co oznacza, że konsultanci zewnętrzni są zobowiązani uwzględnić w podstawie opo­datkowania świadczonych usług koszty dodatkowe, ponoszone przy wykonywaniu zleconej usługi do­radczej dla Wnioskodawcy. Faktura dokumentująca usługę doradczą wraz z dodatkowymi kosztami, stanowiącymi element kalkulacyjny wykonywanej usługi głównej, powinna zawierać jedną kwotę, stano­wiącą całość wynagrodzenia. Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, w kwestii wystawiania dwóch odrębnych faktur na usługi doradcze i koszty dodatkowe uznać należy za nieprawidłowe.

Polecamy produkt: Biuletyn VAT

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama