reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Jak ustalić podstawę opodatkowania dostaw wyrobów stalowych wraz z usługami cięcia i transportu

Jak ustalić podstawę opodatkowania dostaw wyrobów stalowych wraz z usługami cięcia i transportu

Sprzedajemy gotowe wyroby stalowe wymienione w załączniku nr 11 do ustawy o podatku VAT. Oferujemy naszym klientom dodatkowo usługi obróbki sprzedawanych wyrobów stalowych polegające na ich cięciu zgodnie z wymogami klienta oraz transportu nabywanych wyrobów stalowych. Ponieważ nie dysponujemy własnym transportem, to zlecamy dostarczenie wyrobów stalowych firmie transportowej, której następnie płacimy za wykonaną usługę na podstawie wystawionej faktury. Czy w przypadku, gdy nabyty przez klienta towar wraz z usługą cięcia jest dostarczany przez wynajętą firmę transportową, to powinniśmy potrakto­wać sprzedaż towaru wraz z usługą cięcia i kosztami transportu jako jedno kompleksowe świadczenie?

Tak. W opisanej przez Państwa w pytaniu sytuacji mamy niewątpliwie do czynienia z kompleksową czynnością dostawy towaru, w ramach której świadczone są usługi dodatkowe, takie jak usługa cięcia oraz usługa transportu. Usługi te są jedynie powiązane z podstawowym przedmiotem umowy, jakim jest sprzedaż towarów, ale nie są przedmiotem odrębnej umowy i to bez względu na sposób fakturowania (w cenie towaru lub oddzielnie). Nie można zatem uznać, że usługa cięcia towarów na określony przez zamawiającego wymiar oraz usługa transportu tych towarów stanowią cel sam w sobie i powinny być one traktowane jako odrębne, niezależne świadczenia. Realizacja dostawy towarów wymienionych w za­łączniku nr 11 do ustawy, zgodnie ze złożonym przez nabywcę zamówieniem, łącznie z usługą cięcia na określony wymiar oraz usługą transportu, związana jest z potrzebą dostosowania Państwa oferty do indywidualnych oczekiwań kontrahenta. Dlatego też koszty tych usług powinny być elementem podstawy opodatkowania kompleksowej dostawy towaru, podlegając opodatkowaniu z zastosowaniem jednolitej stawki VAT, właściwej dla świadczenia głównego, czyli czynności sprzedaży towaru.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Potwierdzają to organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 14 maja 2014 r. (sygn. IPTPP1/443-118/14-6/MW) czytamy:

Koszty transportu oraz cięcia towarów nie powinny być zatem przez podatnika traktowane jako odrębnie świadczone usługi. Powinny one powiększać podstawę opodatkowania towarów będą­cych przedmiotem dostawy. (...) Przy czym, jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty dodatkowe w postaci ww. usług powinny być przyporządkowane pro­porcjonalnie do wartości towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Podstawa opodatkowania w przypadku sprzedaży promocyjnej

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama