Czy podatnik może odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych dla pracowników
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Możecie Państwo odliczyć VAT od zakupu artykułów spożywczych, a jednocześnie nie macie obowiązku naliczenia VAT z tytułu tego nieodpłatnego przekazania. Spełniony jest podstawowy warunek, a mianowicie związek z opodatkowaną działalnością gospodarczą. Pracownicy bowiem korzystają z artykułów spożywczych podczas wykonywania obowiązków służbowych. Zatem nabyte artykuły są wykorzystywane w związku z prowadzoną działalnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Gdy pracodawca prowadzi działalność opodatkowaną, odlicza podatek naliczony związany z zakupem artykułów, które są zużywane przez pracowników. Takie zużycie nie nosi znamion zużycia na cele osobiste, prywatne tych osób, gdyż niewątpliwie jest związane ze statusem pracownika w firmie pracodawcy. Zatem czynności tych nie można uznać za podlegające opodatkowaniu w rozumieniu art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Polecamy: 500 pytań o VAT odpowiedzi na trudne pytania z interpretacjami Ministerstwa Finansów (PDF)
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 11 lipca 2013 r. (sygn. IPPP2/443-533/13-2/MAO) czytamy:
Nabywane przez Wnioskodawcę napoje, które przeznaczone są do zużycia dla pracowników Spółki w trakcie pracy oraz nabywane napoje i artykuły spożywcze, zużywane na drobny poczęstunek dla zewnętrznych kontrahentów oraz pracowników Spółki w czasie spotkań służbowych w ramach prowadzonej działalności, mają związek pośredni z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Nabywane towary nie służą dalszej odsprzedaży, ani nie są wykorzystywane do wytworzenia wyrobów i usług będących przedmiotem obrotu, lecz są wykorzystywane przez pracowników i współpracowników w trakcie pracy, a więc w trakcie czynności świadczonych na rzecz pracodawcy.
Reasumując, Wnioskodawca może dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem dla pracowników Spółki napojów, który to obowiązek wynika z przepisów prawa pracy oraz w związku z nabyciem napojów i artykułów spożywczych przeznaczonych do zużycia dla kontrahentów oraz dla pracowników i współpracowników Spółki podczas spotkań służbowych, ze względu na fakt, iż poniesione wydatki służą Spółce do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Zmiany wprowadzone w zakresie podatku od towarów i usług od 1 lipca 2015 - Wyjaśnienia MF (PDF)
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 7 ust. 2-4, art. 8 ust. 2-5, art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat