reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Czy przy wyliczeniu marży można uwzględnić koszt ubezpieczenia dodatkowego od rezygnacji z imprezy turystycznej

Czy przy wyliczeniu marży można uwzględnić koszt ubezpieczenia dodatkowego od rezygnacji z imprezy turystycznej

Jako biuro podróży jesteśmy podmiotem świadczącym usługi turystyki w postaci kompleksowych im­prez turystycznych. Dla naszych klientów wykupujemy m.in. dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji. Klient zainteresowany wykupieniem takiego ubezpieczenia wpłaca nam kwotę należną za imprezę turystyczną powiększoną o koszt ubezpieczenia. Natomiast my otrzymujemy od ubezpieczy­ciela fakturę dokumentującą wydatek poniesiony na wykupienie tego ubezpieczenia. Czy przy wyli­czeniu marży możemy uwzględnić koszt tego dodatkowego ubezpieczenia?

Tak. Opisane w Państwa pytaniu ubezpieczenie od kosztów rezygnacji, które klient zapłacił dodatko­wo, oprócz ceny za imprezę turystyczną, mogą Państwo rozliczać przy wyliczeniu marży jako koszt po­niesiony przez Państwa z tytułu nabycia usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty (art. 119 ust. 2 ustawy o VAT).

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 29 sierp­nia 2013 r. (sygn. IPTPP2/443-415/13-6/IR) czytamy:

(...) do ustalenia wysokości marży dla danej imprezy turystycznej należy brać pod uwagę wszystkie wydatki związane z organizacją imprezy, nabyte od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty i udokumentowane fakturą lub za pomocą innych dowodów księgowych. Zatem stwierdzić należy, iż kwota 50 zł udokumentowana fakturą wystawioną przez ubezpieczyciela z tytułu wykupienia przez Wnioskodawcę dodatkowego ubezpieczenia dla bezpośredniej korzyści turysty będą­cego uczestnikiem imprezy turystycznej stanowi koszt w rozumieniu art. 119 ustawy. W związku z powyż­szym, w przypadku gdy - jak wynika z okoliczności sprawy - wydatki związane z wykupieniem dodatko­wego ubezpieczenia od kosztów rezygnacji są udokumentowane fakturą oraz są nabywane przez Wnioskodawcę od innych podatników i można je zaliczyć do usług nabywanych dla bezpośredniej korzy­ści turysty, jako stanowiące składnik świadczonej usługi turystycznej, to należy uwzględnić je przy usta­laniu podstawy opodatkowania według szczególnej procedury rozliczania podatku od towarów i usług. Zatem Wnioskodawca będzie miał prawo przy ustalaniu marży, o której mowa w art. 119 ust. 1 ustawy, uwzględnić również koszt (wydatek) poniesiony z tytułu wykupienia dodatkowego ubezpieczenia prze­znaczonego dla turysty będącego uczestnikiem imprezy turystycznej.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 119 ust. 1 i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Dominik Lubasz

Radca prawny i wspólnik zarządzający w Lubasz i Wspólnicy – Kancelarii Radców Prawnych sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama