Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży towarów używanych opodatkowanych od marży
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Nie. Kwota podatku akcyzowego nie obniża podstawy opodatkowania, gdyż nie jest należnością, którą otrzymuje zagraniczny dostawca pojazdu. Tym samym, nie jest on u Pana elementem kwoty nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania VAT jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku. Określając marżę (podstawę opodatkowania) nie może Pan więc uwzględnić w kwocie nabycia (uiszczonej zagranicznemu sprzedawcy samochodu) zapłaconego w urzędzie celnym podatku akcyzowego.
Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury
Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 17 września 2013 r. (sygn. ITPP2/443-559/13/AK) czytamy:
(...) określając podstawę opodatkowania (marżę) w związku ze stosowaniem procedury „VAT- MF -marża" do dostaw towarów używanych (przedmiotowych samochodów osobowych) - wbrew stanowisku wyrażonemu we wniosku - winien Pan wyliczyć różnicę między całkowitą kwotą, którą ma zapłacić nabywca towaru, a kwotą nabycia (zapłaconą pierwotnemu sprzedawcy), pomniejszoną o kwotę podatku od towarów i usług. Skoro kwota uiszczonego podatku akcyzowego nie stanowi należności, którą otrzymuje dostawca pojazdu, nie może być elementem „kwoty nabycia", o której mowa w art. 120 ust. 4 ustawy, a tym samym nie obniża podstawy opodatkowania.
Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata
PODSTAWA PRAWNA:
• art. 120 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat