| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Jak podstawę opodatkowania powinien ustalić ośrodek kultury

Jesteśmy Gminnym Ośrodkiem Kultury. Prowadzimy zajęcia warsztatowe mające na celu rozwój ta­lentów dzieci i młodzieży z terenu gminy. Należą do nich także zajęcia plastyczne prowadzone przez pracownika z dziećmi w różnych grupach wiekowych. Z racji dużego zainteresowania tymi zajęciami powstały grupy obejmujące dużą liczbę dzieci. Z tego powodu ilości materiałów plastycznych zaku­pionych przez nas z budżetu są niewystarczające. Dlatego zaproponowaliśmy, żeby rodzice dzieci przekazali w formie artykułów plastycznych rzeczowy wkład własny do zajęć (przyjmowanie takich wpłat jest dopuszczalne na podstawie statutu). Uzgodniliśmy, że rodzice będą uiszczać składkę w wy­sokości 5 zł za miesiąc, w którym dziecko bierze udział w zajęciach, a nasza placówka za zebrane pieniądze zrobi zakupy potrzebnych artykułów w hurtowni. Wszystkie te artykuły są wydawane do zużycia przez dzieci uczestniczące w zajęciach. Zajęcia prowadzone są przez Wnioskodawcę bezpłat­nie. Koszty związane z zatrudnieniem pracownika prowadzącego zajęcia i wszystkie opłaty związane z utrzymaniem lokalu, w którym prowadzimy działalność, pokrywamy z dotacji podmiotowej. Czy po­wyższe wpłaty rodziców powinniśmy uwzględniać w podstawie opodatkowania?

Nie. Opisane w Państwa pytaniu wpłaty od rodziców na zakup artykułów plastycznych dla dzieci na zajęcia plastyczne nie powinny być uwzględniane przez Państwa w podstawie opodatkowania. Ich przyj­mowanie od rodziców jest możliwe, gdyż dopuszcza to statut Państwa placówki. Zakupione za te środki materiały w całości są zużywane przez dzieci w ramach zajęć, które prowadzone są bezpłatnie. Dlate­go wpłaty te nie mogą zostać potraktowane jako wynagrodzenie za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, bądź za świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, pozo­stając tym samym bez wpływu na podstawę opodatkowania podatkiem VAT.

Jak ustalić podstawę opodatkowania przy sprzedaży udziału w prawie wieczystego użytkowania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 18 paździer­nika 2013 r. (sygn. IPTPP2/443-566/13-4/JN) czytamy:

(...) wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w zajęciach plastycznych nie stanowią wynagrodzenia za dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, jak również za świad­czenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym, ww. wpłaty nie podlegają opo­datkowaniu podatkiem VAT i nie stanowią obrotu w rozumieniu art. 29 ust 1 ustawy [obecnie art. 29a ustawy o VAT - przyp. autora]. Reasumując, wpłaty gotówkowe od rodziców dzieci uczestniczących w za­jęciach plastycznych organizowanych przez Wnioskodawcę nie stanowią obrotu podlegającego opodat­kowaniu podatkiem VAT i nie powinny być wykazane w deklaracji VAT-7 w części C.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 7 ust. 1, art. 8 ust. 1, art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »