reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Zakres opodatkowania > Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Jakie dotacje należy uwzględnić w podstawie opodatkowania

Jesteśmy samorządowym zakładem budżetowym gminy - ośrodkiem sportu i rekreacji. Otrzy­mujemy od gminy dotację do prowadzonej działalności. Otrzymana dotacja nie będzie mieć bez­pośredniego wpływu na cenę świadczonych usług. Wysokość otrzymanej dotacji wskazana jest jako stawka do 1 m2 powierzchni poszczególnych obiektów. W chwili obecnej obiekty, do których przyznawana jest dotacja funkcjonują, z tym że ze względu na ich przeznaczenie niektóre z nich są wykorzystywane okresowo (kąpielisko, boiska). Czy dotację tę powinniśmy uwzględniać w pod­stawie opodatkowania VAT?

Nie. Otrzymanej dotacji nie powinni Państwo uwzględniać w podstawie opodatkowania VAT. Z pytania wynika, że jest ona dopłatą na pokrycie kosztów prowadzonej działalności, a nie dofinansowaniem do ceny Państwa usług. A tylko takie dotacje, które mają bezpośredni wpływ na cenę towaru bądź usługi stanowią element uwzględniany w podstawie opodatkowania VAT, zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.

Czy można uwzględnić marżę ujemną w podstawie opodatkowania

Potwierdzają to także organy podatkowe. W piśmie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 26 marca 2014 r. (sygn. ILPP2/443-35/14-4/AKr) czytamy:

Z okoliczności sprawy wynika, że dotacja, którą Wnioskodawca otrzymuje od Miasta na pokrycie na cele prowadzonej działalności, nie jest przeznaczana na dopłatę do ceny, nie ma bezpośred­niego wpływu na cenę świadczonych usług, a fakt jej otrzymania pozostaje bez wpływu na cenę świadczonych przez wnioskodawcę usług. Zatem, dotacje, które otrzymuje Wnioskodawca nie wchodzą do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług, gdyż nie są przyznawane jako dopłata do ceny usług, ale na pokrycie poniesionych kosztów prowadzonej przez Zainteresowanego działalności, a w konsekwencji - dotacje te nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Organy podatkowe zajmują również odmienne stanowisko (patrz pismo z 7 lutego 2014 r. nr IBP1/443- -1035/13/LSz).

PODSTAWA PRAWNA:

• art. 29a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - j.t. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054; ost.zm. Dz.U. z 2014 r. poz. 312

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Artykuł pochodzi z poradnika "500 pytań o VAT"

Książka do nabycia na sklep.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama