| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Co zrobić w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Co zrobić w przypadku dokonania sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej

Prowadzę firmę osoby będącej czynnym podatnikiem VAT. Firma ta, między innymi, świadczy na rzecz osób fizycznych usługi, które ewidencjonuje za pomocą kasy fiskalnej. Właściciel firmy przyniósł rachunek z lutego bieżącego roku dla osoby fizycznej, który nie został zafiskalizowany na kasie (brak paragonu) i nie jest ujęty w miesięcznym raporcie. Co z tym zrobić?


rada

W omawianej sytuacji miała miejsce sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej. Czyn ten stanowi, co do zasady, przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. W konsekwencji najważniejsze jest w omawianej sytuacji skorzystanie z instytucji tzw. czynnego żalu. Ponadto przedmiotową sprzedaż należy uwzględnić w deklaracji VAT-7/VAT- -7K za okres powstania obowiązku podatkowego, jak również zaewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej i dokonać w tzw. zeszycie korekt zapis, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem. Szczegóły znajdują się w uzasadnieniu.

uzasadnienie

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego z zastosowaniem kas rejestrujących (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT). Dokonywanie sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej stanowi przestępstwo skarbowe zagrożone karą grzywny do 180 stawek dziennych, a w przypadkach mniejszej wagi - wykroczenie skarbowe (art. 62 § 4 w zw. z art. 62 § 1 oraz art. 62 § 5 kodeksu karnego skarbowego). W tej sytuacji najważniejsze jest, aby podatnik jak najszybciej zawiadomił właściwy dla siebie organ podatkowy (naczelnika urzędu skarbowego) o popełnionym czynie zabronionym i skorzystał z tzw. instytucji czynnego żalu. Pozwoli to na wyłączenie ewentualnej kary za popełnione przestępstwo/wykroczenie skarbowe (art. 16 kodeksu karnego skarbowego).

Rzecz jasna niezaewidencjonowana sprzedaż na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej powinna zostać ujęta w deklaracji VAT-7/VAT-7K w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy (na podstawie treści pytania ustalenie momentu powstania tego obowiązku nie jest możliwe; najprawdopodobniej obowiązek podatkowy powstał z chwilą wykonania usługi - art. 19 ust. 1 ustawy o VAT). Nieujęcie przedmiotowej sprzedaży w takiej deklaracji może zostać uznane za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe polegające na nieujawnieniu przedmiotu opodatkowania w deklaracji i powstanie w ten sposób uszczuplenie należnego podatku (art. 54 kodeksu karnego skarbowego).

Ponadto zaległą sprzedaż należy zaewidencjonować za pomocą kasy fiskalnej i dokonać w tzw. zeszycie korekt (ewidencji korekt zapisów dokonywanych za pomocą kasy rejestrującej) zapis, że sprzedaż ta została zaewidencjonowana z opóźnieniem. Co prawda nie zmieni to faktu, że miała miejsce sprzedaż z pominięciem kasy fiskalnej, lecz będzie to mogło zostać uznane za okoliczność łagodzącą.

• art. 54, art. 62 ustawy z 10 września 1999 r. - Kodeks karny skarbowy - Dz.U. z 2007 r. Nr 111, poz. 765; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 112, poz. 766

• art. 19 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2007 r. Nr 192, poz. 1382

Tomasz Krywan

konsultant podatkowy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK