Sposób wyliczenia proporcji odliczenia VAT dla instytutu badawczego
REKLAMA
REKLAMA
Sposób określenia proporcji dla instytutu badawczego będzie ustalany według wzoru:
REKLAMA
A x 100
X = —————
A+B
gdzie poszczególne symbole oznaczają:
X – proporcja określona procentowo, zaokrąglona w górę do najbliższej liczby całkowitej,
- – roczny obrót z działalności gospodarczej instytutu badawczego,
- – otrzymane środki na finansowanie nauki.
Symbol A obejmuje dokonywane przez instytut badawczy:
- odpłatne dostawy towarów na terytorium kraju (opodatkowane lub zwolnione),
- odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (opodatkowane lub zwolnione),
- eksport towarów,
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (jeśli takie czynności są przez instytut wykonywane),
- odpłatne dostawy towarów lub świadczenie usług poza terytorium kraju, które podlegałyby opodatkowaniu podatkiem gdyby były wykonywane na terytorium kraju (jeśli takie czynności są przez instytut świadczone).
Sposób wyliczenia proporcji odliczenia VAT dla samorządowej i państwowej instytucji kultury
Symbol A nie obejmuje:
- dostaw towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez instytut badawczy do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych instytutu badawczego – używanych na potrzeby prowadzonej przez ten instytut działalności,
- transakcji dotyczących:
- pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości i pomocniczych transakcji finansowych,
- usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 7, 12 i 38-41 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim transakcje te mają charakter pomocniczy.
Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz
Symbol B obejmuje środki na finansowanie nauki do wysokości poniesionych kosztów przez instytut badawczy w danym roku, w rozumieniu ustawy o zasadach finansowania nauki oraz inne dotacje lub środki o podobnym charakterze – przeznaczone przez ten instytut w danym roku na realizację badań naukowych, prac rozwojowych oraz innych zleconych zadań, których realizacja nie mieści się w działalności gospodarczej.
Symbol B nie obejmuje dotacji przeznaczonych na stypendia dla uczestników studiów doktoranckich uczestniczących w realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych.
Podstawa prawna: § 2 pkt 4, § 7 rozporządzenia, art. 86 ust. 2g zdanie trzecie ustawy o VAT (odpowiednie stosowanie art. 90 ust. 5 i 6 ustawy o VAT)
Uwaga!
Symbol B nie obejmuje kwot otrzymanych w danym roku środków, które nie zostały „wydatkowane” przez instytut badawczy w danym roku na wskazane cele. Jeżeli środki te zostaną przeznaczone na ww. cele w roku następnym powinny zostać uwzględniane w symbolu B w roku następnym.
Symbol B nie obejmuje również otrzymanych przez instytut badawczy środków, które zostały przez ten instytut przekazane do innych podmiotów, np. w związku z realizacją określonych zadań w ramach konsorcjum. Jeżeli środki takie (w związku z realizacją przedsięwzięcia w ramach konsorcjum) trafią do innego instytutu badawczego, odpowiednio powinny zostać przez ten instytut uwzględnione w symbolu B, przy wyliczaniu proporcji.
Polecamy: Podatki 2016 cz.1 – VAT 2016 (książka)
Uwaga!
Symbolem B we wzorze objęte są wyłącznie środki przeznaczone na badania naukowe, prace rozwojowe i inne zlecone zadania, które nie są wykonywane w ramach działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o VAT, tzn.:
- nie spełniają definicji odpłatnego świadczenia usług, lub
- mają charakter niekomercyjny, tzn. wskutek ich przeprowadzenia nie jest planowane osiągnięcie wyników mogących być przedmiotem sprzedaży. W związku z tym o włączeniu (bądź niewłączeniu) środków przeznaczonych na dany typ badań czy prac rozwojowych do symbolu B będzie decydowała - dokonana na podstawie obiektywnych przesłanek w oparciu o istniejące dokumenty - ocena czy ich podjęciu towarzyszy założenie, że nie jest planowane (bądź jest planowane) osiągnięcie wyników, które będą przedmiotem sprzedaży.
Środki związane z projektami (badaniami) uznanymi na podstawie obiektywnych przesłanek za niekomercyjne, które w przyszłości mogą jednak podlegać komercjalizacji, powinny być wliczone do symbolu B we wzorze. Natomiast środki finansowe przeznaczone na projekty, które mieszczą się w działalności gospodarczej (wyniki badań są przewidziane do komercjalizacji), nie powinny być wliczane do symbolu B.
W celu obliczenia kwoty podatku naliczonego instytut badawczy może przyjąć dane za rok podatkowy poprzedzający poprzedni rok podatkowy.
Podstawa prawna: § 8 rozporządzenia MF z dnia 17 grudnia 2015 r. w sprawie sposobu określania zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej w przypadku niektórych podatników (Dz. U. poz. 2193)
Instytut badawczy rozpoczynający w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej i działalności innej niż gospodarcza, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego przyjmuje dane wyliczone szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 2e ustawy o VAT
Wyliczoną zgodnie ze wzorem proporcję zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 2g zdanie drugie ustawy o VAT
Źródło: Broszura informacyjna Ministerstwa Finansów
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat