REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki w VAT powstają przy wpłacaniu zaliczek

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wniesione przed 1 maja 2004 r. przez przyszłych nabywców wpłaty zaliczek na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu w części dotyczącej wartości zbycia w ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegają w dacie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży lokalu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

O rozwiązanie tego problemu poprosiliśmy izby skarbowe w Opolu i Gdańsku, a także Wojciecha Sawickiego z Accreo Taxand.

Autopromocja

ZARÓWNO IZBA SKARBOWA W OPOLU, JAK I IZBA SKARBOWA W GDAŃSKU ODMÓWIŁY UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA PYTANIE GAZETY PRAWNEJ.

EKSPERT WYJAŚNIA

Wojciech Sawicki

starszy konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług obowiązująca przed 1 maja 2004 r., jak i ustawa o VAT obowiązująca po tej dacie zakładają możliwość przyjmowania zaliczek na poczet należności. Jednocześnie w stanie prawnym obowiązującym przed 1 maja 2004 r. przeniesienie prawa wieczystego użytkowania nie podlegało opodatkowaniu VAT (zarówno całości, jak i udziału w tym prawie). Zatem w dniu wpłaty zaliczki nie powstawał obowiązek podatkowy. Natomiast zgodnie z regulacją obowiązującą od 1 maja 2004 r. odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu VAT. Przepisy przejściowe nie zawierają regulacji, z której wynikałoby, czy obecnie zaliczki wypłacone na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu przed 1 maja 2004 r. powinny być opodatkowane, czy też nie.

Organy podatkowe pomimo braku regulacji, z której wynikałaby możliwość stosowania przepisów obowiązujących po 1 maja 2004 r. do zaliczek zapłaconych przed tą datą, stoją na stanowisku, zgodnie z którym obowiązek podatkowy wynikający z zaliczki zapłaconej przed 1 maja 2004 r. należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie podpisania aktu notarialnego (t.j. zgodnie z nowymi przepisami przewidującymi opodatkowanie) i w konsekwencji zaliczka powinna być opodatkowana VAT. Przykładowo takie podejście zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 26 marca 2008 r. (nr 1401/ PH-II/4407/14-6/07/ZS/PV-II). Zgodnie z poglądem prezentowanym przez dyrektora warszawskiej izby skarbowej w sytuacji, gdy zaliczka dotyczy udziału w prawie użytkowania wieczystego, moment powstania obowiązku podatkowego ustalić należy na podstawie przepisów ustawy o VAT obowiązujących w dacie sporządzenia aktu notarialnego.

Trudno się zgodzić z zaprezentowanym poglądem. Czynność zapłaty zaliczki za udział w prawie użytkowania wieczystego przed 1 maja 2004 r. powoduje konsekwencje podatkowe zgodnie z przepisami poprzedniej ustawy o VAT. W momencie otrzymania zaliczki tytułem udziału w prawie użytkowania wieczystego nie powstał obowiązek podatkowy, ponieważ czynność ta nie podlegała opodatkowaniu przed 1 maja 2004 r. Dokonanie zaliczki ma charakter trwały i nie ulega zmianie po wejściu w życie nowej ustawy o VAT, ponieważ brakuje odpowiednich przepisów przejściowych. Opodatkowanie zaliczki za udział w prawie użytkowania wieczystego zapłaconej przed 1 maja 2004 r. na podstawie regulacji prawnej, która zaczęła obowiązywać po tej dacie, w sytuacji braku przepisów przejściowych, jest niedopuszczalne. Taki pogląd znajduje potwierdzenie w orzeczeniach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 czerwca 2006 r. (sygn. akt III SA/Wa 1107/06) w sprawie zaliczki tytułem przeniesienia prawa wieczystego użytkowania oraz z 25 stycznia 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 2484/06) w sprawie zaliczki za grunt.

Podsumowując, należy stwierdzić, że profiskalne podejście reprezentowane przez organy podatkowe wydaje się nieuzasadnione i zbyt restrykcyjne. Zaliczka tytułem udziału w prawie użytkowania wieczystego zapłacona przed 1 maja 2004 r. nie powinna być opodatkowana VAT zarówno w świetle ustawy o VAT obowiązującej w momencie jej zapłaty, jak i u ustawy o VAT, która rozpoczęła obowiązywać po 1 maja 2004 r. Niestety, stanowisko to nie jest podzielane przez organy podatkowe. Bez wątpienia zatem podatnik decydujący się na nieopodatkowywanie zaliczki naraża się na konflikt z organami podatkowymi. Jednocześnie jednak wydaje się, że dysponuje on argumentami, które mogą przekonać sądy administracyjne.

Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  REKLAMA