REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie obowiązki w VAT powstają przy wpłacaniu zaliczek

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy wniesione przed 1 maja 2004 r. przez przyszłych nabywców wpłaty zaliczek na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu w części dotyczącej wartości zbycia w ułamkowej części prawa wieczystego użytkowania gruntu podlegają w dacie zawarcia aktu notarialnego sprzedaży lokalu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

O rozwiązanie tego problemu poprosiliśmy izby skarbowe w Opolu i Gdańsku, a także Wojciecha Sawickiego z Accreo Taxand.

REKLAMA

Autopromocja

ZARÓWNO IZBA SKARBOWA W OPOLU, JAK I IZBA SKARBOWA W GDAŃSKU ODMÓWIŁY UDZIELENIA ODPOWIEDZI NA PYTANIE GAZETY PRAWNEJ.

EKSPERT WYJAŚNIA

Wojciech Sawicki

starszy konsultant w Zespole Doradztwa Podatkowego Accreo Taxand

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zarówno ustawa o podatku od towarów i usług obowiązująca przed 1 maja 2004 r., jak i ustawa o VAT obowiązująca po tej dacie zakładają możliwość przyjmowania zaliczek na poczet należności. Jednocześnie w stanie prawnym obowiązującym przed 1 maja 2004 r. przeniesienie prawa wieczystego użytkowania nie podlegało opodatkowaniu VAT (zarówno całości, jak i udziału w tym prawie). Zatem w dniu wpłaty zaliczki nie powstawał obowiązek podatkowy. Natomiast zgodnie z regulacją obowiązującą od 1 maja 2004 r. odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu podlega opodatkowaniu VAT. Przepisy przejściowe nie zawierają regulacji, z której wynikałoby, czy obecnie zaliczki wypłacone na zakup lokalu wraz z udziałem w prawie wieczystego użytkowania gruntu przed 1 maja 2004 r. powinny być opodatkowane, czy też nie.

Organy podatkowe pomimo braku regulacji, z której wynikałaby możliwość stosowania przepisów obowiązujących po 1 maja 2004 r. do zaliczek zapłaconych przed tą datą, stoją na stanowisku, zgodnie z którym obowiązek podatkowy wynikający z zaliczki zapłaconej przed 1 maja 2004 r. należy ustalić zgodnie z przepisami obowiązującymi w momencie podpisania aktu notarialnego (t.j. zgodnie z nowymi przepisami przewidującymi opodatkowanie) i w konsekwencji zaliczka powinna być opodatkowana VAT. Przykładowo takie podejście zaprezentował dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w decyzji w sprawie interpretacji prawa podatkowego z 26 marca 2008 r. (nr 1401/ PH-II/4407/14-6/07/ZS/PV-II). Zgodnie z poglądem prezentowanym przez dyrektora warszawskiej izby skarbowej w sytuacji, gdy zaliczka dotyczy udziału w prawie użytkowania wieczystego, moment powstania obowiązku podatkowego ustalić należy na podstawie przepisów ustawy o VAT obowiązujących w dacie sporządzenia aktu notarialnego.

REKLAMA

Trudno się zgodzić z zaprezentowanym poglądem. Czynność zapłaty zaliczki za udział w prawie użytkowania wieczystego przed 1 maja 2004 r. powoduje konsekwencje podatkowe zgodnie z przepisami poprzedniej ustawy o VAT. W momencie otrzymania zaliczki tytułem udziału w prawie użytkowania wieczystego nie powstał obowiązek podatkowy, ponieważ czynność ta nie podlegała opodatkowaniu przed 1 maja 2004 r. Dokonanie zaliczki ma charakter trwały i nie ulega zmianie po wejściu w życie nowej ustawy o VAT, ponieważ brakuje odpowiednich przepisów przejściowych. Opodatkowanie zaliczki za udział w prawie użytkowania wieczystego zapłaconej przed 1 maja 2004 r. na podstawie regulacji prawnej, która zaczęła obowiązywać po tej dacie, w sytuacji braku przepisów przejściowych, jest niedopuszczalne. Taki pogląd znajduje potwierdzenie w orzeczeniach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 28 czerwca 2006 r. (sygn. akt III SA/Wa 1107/06) w sprawie zaliczki tytułem przeniesienia prawa wieczystego użytkowania oraz z 25 stycznia 2007 r. (sygn. akt III SA/Wa 2484/06) w sprawie zaliczki za grunt.

Podsumowując, należy stwierdzić, że profiskalne podejście reprezentowane przez organy podatkowe wydaje się nieuzasadnione i zbyt restrykcyjne. Zaliczka tytułem udziału w prawie użytkowania wieczystego zapłacona przed 1 maja 2004 r. nie powinna być opodatkowana VAT zarówno w świetle ustawy o VAT obowiązującej w momencie jej zapłaty, jak i u ustawy o VAT, która rozpoczęła obowiązywać po 1 maja 2004 r. Niestety, stanowisko to nie jest podzielane przez organy podatkowe. Bez wątpienia zatem podatnik decydujący się na nieopodatkowywanie zaliczki naraża się na konflikt z organami podatkowymi. Jednocześnie jednak wydaje się, że dysponuje on argumentami, które mogą przekonać sądy administracyjne.

Ewa Matyszewska

PODSTAWA PRAWNA

• Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

REKLAMA

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

REKLAMA