REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć przekazanie używanego samochodu w rozliczeniu za nowy samochód otrzymany na podstawie leasingu operacyjnego

Mariusz Darecki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Firma oddaje używany samochód osobowy, który został wykupiony po zakończeniu leasingu (odliczono VAT), w rozliczeniu za nowy samochód, który będzie używany w leasingu operacyjnym. Wartość przekazanego samochodu zmniejsza należności leasingowe. Jak prawidłowo powinno wyglądać takie rozliczenie w VAT?

RADA

Autopromocja

Firma przekazująca samochód w rozliczeniu powinna wystawić fakturę. Natomiast firma leasingowa również wystawia fakturę, na taką samą kwotę, ponieważ pomniejsza ona należność za leasing samochodu. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

W tym przypadku dochodzi do dwóch transakcji.

Leasingobiorca

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasingobiorca rozlicza dostawę towarów. Powinien wystawić fakturę VAT najpóźniej dnia od dnia wydania samochodu. Nie jest to czynność nieodpłatna, ponieważ otrzymuje samochód w leasing operacyjny za mniejszą opłatą. Wartość przekazanego samochodu zmniejsza należność za leasing nowego samochodu. Jeśli firma odliczyła tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł, i używała samochód co najmniej pół roku, jego sprzedaż będzie zwolniona z VAT.

Ponadto firma ma prawo do odliczenia VAT z otrzymanych faktur od leasingodawcy w miesiącu ich otrzymania albo w następnym. Wartość odliczenia będzie zależna od rodzaju samochodu - albo 100% wartości VAT określona w fakturach, albo 60% jego wartości, nie więcej niż 6000 zł.

Leasingodawca

Leasingodawca świadczy na rzecz przekazującego samochód usługę.

Obowiązek podatkowy w VAT dla tej usługi powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze (art. 19 ust. 13 pkt 4 ustawy o VAT). W przypadku leasingu operacyjnego podstawą opodatkowania jest wysokość poszczególnych rat leasingowych pomniejszona o kwotę należnego od nich podatku. Całość należności podlega opodatkowaniu stawką VAT 22%.

VAT w leasingu operacyjnym pobierany jest więc sukcesywnie od każdej z rat leasingowych. W związku z tym każda rata jest dokumentowana odrębną fakturą VAT. Wysokość rat nie musi być równa.

Zasady dokumentowania w leasingu operacyjnym określa przepis § 15 rozporządzenia w sprawie faktur. W tym przypadku fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego. Możliwe jest również wystawienie jej przed datą powstania obowiązku podatkowego, nie wcześniej jednak niż 30 dnia przed jego powstaniem.

Co to oznacza w praktyce? Z analizy przedstawionych regulacji wynika, że wartość samochodu oddanego w rozliczeniu za wzięty na podstawie umowy leasingu operacyjnego powinna zmniejszać wartość pozostałą, która zostanie rozłożona na raty leasingowe.

PRZYKŁAD

Przedmiotem leasingu operacyjnego będzie samochód marki opel o wartości brutto 65 000 zł. W rozliczeniu firma oddaje używany przez nią samochód, którego wartość została wyceniona na 18 000 zł, czyli faktycznie jego wartość pomniejszy wartość leasingowanego samochodu. Stanowi ona częściowa zapłatą za nowy samochód, który będzie przedmiotem leasingu. Załóżmy, że miało to miejsce 20 czerwca. Wartość leasingowana to wartość 47 000 + odsetki od rat leasingowych. Leasingodawca powinien wystawić fakturę najpóźniej 20 czerwca. W fakturze należy wykazać następująco: podstawę opodatkowania (18 000 x 100) : 122 = 14 754 zł i należny VAT 3246 zł, wartość brutto 18 000 zł. Od kwoty tej powstał obowiązek podatkowy w chwili przekazania samochodu. Firma otrzymała nowy samochód w lipcu. Z tym miesiącem rozpoczęło się faktyczne świadczenie usługi leasingowej samochodu. Pozostała kwota będzie fakturowana zgodnie z ustalonym harmonogramem wpłat i ustalonymi kwotami poszczególnych rat leasingowych (za okresy miesięczne).

• art. 7 ust. 2 pkt 2, art. 8, art. 19 ust. 13 pkt 4, art. 86 ust. 1-11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• § 15 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 542

Mariusz Darecki

ekspert w zakresie VAT

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA