REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy urząd skarbowy może określić zobowiązanie podatkowe, jeśli nie doszło do faktycznego przekazania towaru na rzecz pracownika

Krystyna Dziedzic
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy urząd skarbowy może określić podatek należny z wystawionej faktury wewnętrznej, jeśli nie doszło do przekazania towaru na rzecz pracownika, a została tylko wystawiona faktura wewnętrzna, która nie została anulowana?

RADA

Autopromocja

Tak, urząd może określić zobowiązanie podatkowe. Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku. Wystawienie faktury i wykazanie w fakturze wewnętrznej kwoty VAT w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku. Wynika to bezpośrednio z art. 108 ust. 1 ustawy o VAT. Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku.

UZASADNIENIE

Jeśli podatnik VAT wystawi fakturę i wykaże w niej VAT, jest zobowiązany do jego zapłaty. Dlatego jeśli wystawili Państwo fakturę i trafiła ona do obrotu prawnego, są Państwo zobowiązani do odprowadzenia podatku. Skoro jednak nie doszło do wykonania czynności, którą potwierdza faktura, mogą Państwo wystawić fakturę wewnętrzną korygującą. Tylko w ten sposób można uniknąć zapłaty podatku.

Katalog czynności dokumentowanych fakturami wewnętrznymi wymieniony jest w art. 106 ust. 7 ustawy o VAT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania określa rozporządzenie w sprawie faktur.

Zasady te mają zastosowanie również do faktur wewnętrznych VAT. Powinny one zawierać takie same elementy co faktura VAT (§ 25 rozporządzenia w sprawie faktur).

Wystawienie faktury i wykazanie natomiast w fakturze wewnętrznej kwoty podatku należnego w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku (art. 108 ust. 1 ustawy o VAT). Tylko wystawienie korekty faktury wewnętrznej mogłoby uchronić podatnika przed zapłatą podatku.

WAŻNE

Wystawienie faktury i wykazanie w fakturze wewnętrznej kwoty podatku należnego w sytuacji, gdy przekazania towaru na rzecz pracownika nie było, skutkuje obowiązkiem zapłaty wykazanego podatku.

Zasady sporządzania korekt dotyczą także faktur wewnętrznych.

W przypadku gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku, jest obowiązana do jego zapłaty

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. W wyroku z 5 marca 2008 r. sygn. akt I SA/Bk 19/08 stwierdził, iż faktura wewnętrzna wystawiona przez podatnika ma taką samą moc jak inne faktury VAT i rodzi obowiązek zapłaty podatku w niej wykazanego.

Ponadto sąd wskazał, że rozwiązanie zawarte w art. 108 ustawy o VAT koresponduje z regulacją unijną zawartą w art. 21.1(c) VI Dyrektywy (UE L z 13 czerwca 1977 r.). Przepis ten stanowi, iż do zapłaty podatku zobowiązana jest również każda osoba, która wykaże ten podatek na fakturze. Zatem również z tego unormowania wynika, że wystawca faktury ma obowiązek zapłaty podatku wykazanego na fakturze również wtedy, gdy faktura nie odzwierciedla żadnej transakcji.

• art. 7 ust. 2, art. 8 ust. 2, art. 106 ust. 1 i 7, art. 108 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 74, poz. 444

• §9, § 13, § 25 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 95, poz. 798; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 542, poz. 89

Krystyna Dziedzic

ekspert w zakresie VAT,

wieloletni pracownik organów podatkowych

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA