reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Import można rozliczyć w urzędzie innym niż polski

Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie.


Importem towarów jest przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Polski. Jeśli procedura celna jest zakończona na terytorium innego państwa członkowskiego i tam towar dopuszczany jest do obrotu, import towarów jest dokonany w tym państwie. Do zaimportowania towarów w państwie członkowskim może dojść, jeżeli podatnik jest w tym kraju czynnym podatnikiem od wartości dodanej bądź działa za pośrednictwem przedstawiciela podatkowego. Towar zostaje dopuszczony do obrotu z użyciem procedury celnej, stanowiącej dopuszczenie do obrotu z jednoczesnym wprowadzeniem na rynek krajowy towarów, które podlegają zwolnieniu z VAT w przypadku dostawy do innego państwa członkowskiego (tzw. import z kraju trzeciego z bezpośrednio następującą po nim dostawą wewnątrzwspólnotową).

Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem rozumie się przemieszczenie towarów przez podatnika podatku od wartości dodanej lub na jego rzecz, należących do tego podatnika, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju na terytorium kraju, jeżeli towary te zostały przez tego podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo zaimportowane, i towary te mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium kraju.

Dokonując interpretacji powyższego przepisu organy podatkowe (np. nr ILPP2/ 443-409/08-4/GZ), stoją na stanowisku, że w sytuacji przemieszczenia własnych towarów z innego państwa członkowskiego do Polski dla wykonywania w Polsce czynności opodatkowanych mamy do czynienia z transakcją zrównaną z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów (WNT). Sprowadzenie przez podatnika VAT towaru z kraju trzeciego, który został dopuszczony do obrotu w kraju Wspólnoty innym niż Polska, który następnie zostaje przewieziony do Polski, jest wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów, które podlega opodatkowaniu w Polsce. Organy podkreślają, że przemieszczenie traktowane będzie jako WNT tylko wtedy, gdy przemieszczane towary są własnością podatnika, który wszedł w ich posiadanie (albo dokonał ich importu) na terytorium państwa członkowskiego, z którego transportowane są do Polski i będą służyły mu do wykonywania czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Oznacza to, że na podatniku nie ciąży wówczas obowiązek zapłaty polskiego VAT od importu towarów w innym kraju członkowskim, a opodatkowaniu w Polsce podlega jedynie przemieszczenie zaimportowanych towarów z kraju Wspólnoty do Polski. To z kolei rodzi skutki w zakresie obowiązku rozliczenia w kraju podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, który stanowi jednocześnie podatek naliczony, podlegający odliczeniu na zasadach ogólnych. W praktyce odbywa się to w taki sposób, że w deklaracji VAT wpisuje się tę samą kwotę podatku po stronie podatku naliczonego i należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru.

AGATA PIOTROWSKA-KOT

konsultant podatkowy w Kancelarii Tarwid, Liwanowska, Mazur i Partnerzy

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Business Intelligence Dwumiesięcznik

Business Intelligence to nowy punkt widzenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama