Czy można odliczyć VAT z faktury RR, jeśli zapłata nastąpiła w gotówce
REKLAMA
REKLAMA
RADA
REKLAMA
Niestety nie może Pan obniżyć podatku należnego o VAT wynikający z faktury RR. Należność za zakupione towary została bowiem uregulowana gotówką, a nie przelewem na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Zryczałtowany VAT z faktury RR nabywca towarów rolnych może odliczyć jedynie wtedy, gdy opłaca te faktury przelewem. Podatek wynikający z takiej faktury stanowi dla Pana koszt uzyskania przychodów. Szczegóły w uzasadnieniu.
UZASADNIENIE
Z pytania Czytelnika wynika, że zakupił u rolnika ryczałtowego produkty rolne. Zapłacił za nie gotówką w dniu zakupu, który jednocześnie okazał się dniem dostawy.
Aby nabywca produktów rolnych mógł odliczyć VAT, musi spełnić kilka warunków określonych w ustawie.
Kto wystawia fakturę RR
Rolnik ryczałtowy, w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, dostarczający produkty rolne jest zwolniony z obowiązku:
• wystawiania faktur,
• prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług;
• składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej;
• dokonania zgłoszenia rejestracyjnego w zakresie VAT.
Zobowiązanym do wystawienia faktury jest nabywca produktów rolnych (art. 116 ust. 1 ustawy o VAT).
Nabywca musi być zarejestrowany jako podatnik VAT czynny. Nabywając produkty rolne od rolnika ryczałtowego, wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.
Warunki uzyskania zwrotu VAT
Rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika VAT, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacana rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych. Stawka zryczałtowanego zwrotu podatku wynosi 6% kwoty należnej z tytułu dostawy produktów rolnych pomniejszonej o kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku.
Zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego. Podatek naliczony podlega rozliczeniu w deklaracji za miesiąc, w którym dokonano zapłaty. Podatnik musi jednak spełnić dodatkowo trzy warunki:
1) nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego nie później niż 14. dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
3) w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty należności za produkty rolne zostaną podane numer i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie tych produktów albo na fakturze potwierdzającej zakup produktów rolnych podano dane identyfikacyjne dokumentu stwierdzającego dokonanie zapłaty (art. 116 ust. 6 ustawy o VAT).
W drugim warunku ustawodawca ewidentnie wskazuje, że podatnik powinien dokonać zapłaty należności nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, na rachunek bankowy rolnika. Za datę dokonania zapłaty uważa się datę wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
WAŻNE!
Datą dokonania zapłaty przez nabywcę produktów rolnych jest data wydania dyspozycji bankowej przekazania środków finansowych na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego, jeżeli dyspozycja ta została zrealizowana.
Z przedstawionego przez Czytelnika stanu faktycznego wynika, że zapłata należności za produkty rolne nastąpiła gotówką w momencie sprzedaży zamiast na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego. Nie został więc spełniony wymagany warunek do uzyskania zwrotu VAT. Przysługujący rolnikowi ryczałtowemu zryczałtowany podatek od towarów i usług nie zwiększa u Czytelnika - jako nabywcy produktów rolnych, kwoty podatku naliczonego. Powoduje to, że Czytelnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku od towarów i usług o zawarty zryczałtowany podatek od towarów i usług w przedmiotowych fakturach VAT RR. Podatek naliczony wynikający z takiej faktury stanowi koszt uzyskania przychodów. Wynika to z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a). Zgodnie z jego brzmieniem jest kosztem uzyskania przychodów podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.
WAŻNE!
Nieodliczony podatek naliczony wynikający z faktury VAT RR stanowi koszt uzyskania przychodów. Wynika to z przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
REKLAMA
Stanowisko takie wyraził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w piśmie z 7 marca 2008 r. nr IP-PB3-423- -59/08-2/GJ. Czytamy w nim, że: „Niespełnienie warunków określonych w art. 116 ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług skutkuje brakiem prawa obniżenia podatku należnego.
Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych kwestię zaliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku VAT do kosztów podatkowych w sytuacji, gdy zryczałtowany zwrot podatku VAT nie zwiększa podatku naliczonego, należy rozpatrywać pod kątem związku z przychodem z działalności gospodarczej (art. 15 ust. 1 ustawy). Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest częścią zapłaconej przez przedsiębiorcę ceny za produkty rolne. O ile więc zakup produktów rolnych od rolnika ryczałtowego ma związek z osiąganiem przez przedsiębiorcę przychodów, kwota zryczałtowanego zwrotu podatku ujęta w kwocie nabycia brutto produktu rolnego stanowi koszt podatkowy”.
Podobnie wypowiedział się Naczelnik Urzędu Skarbowego w Złotowie w piśmie z 29 listopada 2006 r. nr ZD/415-26/06 oraz Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piotrkowie Trybunalskim w piśmie z 30 października 2006 r. nr US I/1-415/15/2006.
Czytelnik wskazał w pytaniu, że tylko częściowo nie zastosował się do warunków określonych przez ustawodawcę. Zakładamy, że pozostałe warunki spełnił. Jednak nie zmienia to faktu, że prawo do zwrotu VAT mu nie przysługuje.
• art. 115, art. 116 ust. 1-2 i ust. 6-7, art. 117 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888
Magdalena Jabłecka
ekspert w zakresie VAT
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat