| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT i akcyza > Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Opodatkowanie marży a prawo do odliczenia podatku naliczonego

Jestem podatnikiem podatku od towarów i usług, prowadzę działalność gospodarczą - komis samochodowy. Podatek od towarów i usług rozliczam na podstawie opodatkowania marży. W związku z prowadzoną działalnością ponoszę różne wydatki, takie jak np. opłaty za prąd, wynajem biura czy telefon. Czy mam prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z poniesionymi wydatkami?


W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT).

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, jeżeli podlegały opodatkowaniu zgodnie z art. 120 ust. 4 i 5, czyli w przypadku których podstawą opodatkowania jest marża (art. 120 ust. 19). Przepis ten stanowi, iż zakaz dokonywania odliczeń dotyczy konkretnych, wymienionych w tym zakresie przedmiotów będących przedmiotem obrotu. Oznacza to, że podatnik, stosując zasadę opodatkowania według szczególnej procedury opodatkowania marży, ma prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego związanego z kosztami prowadzonej działalności. Warunkiem jest, aby wydatki te mogły być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (art. 88 ust. 1 pkt 2). Czytelnik ma zatem prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur kosztowych, jeżeli dotyczą one wydatków wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Takie stanowisko wyrażone zostało również w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 lipca 2008 r., sygn. IPPP2-443-724/08-5/AZ

Reasumując, zakupy kosztowe (ogólne) ponoszone przez czytelnika zadającego pytanie, wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej stanowią podstawę do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z tymi zakupami w zakresie, w jakim wykorzystywane są one do wykonywania czynności opodatkowanych.

Paweł Mazur

Podstawa prawna:

art. 86 ust. 1 oraz art. 120 ust. 4, 5 i 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy

Zdjęcia


VAT 2019. Komentarz199.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kamil Jarosz

Ekspert z zakresu marketingu i PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »