REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Aneta Szwęch
Aneta Szwęch
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę kawiarnię, w której poza tradycyjną kawą serwujemy kawy: cappuccino, latte i mocha. Prowadzimy również działalność polegającą na sprzedaży tych kaw z automatów samosprzedających. Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana taka sprzedaż kawy?

RADA

Autopromocja

Sprzedaż kawy jest zasadniczo opodatkowana stawką podstawową 22%, która obowiązuje zarówno w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje kawę w ramach usługi gastronomicznej, jak i wówczas, kiedy sprzedaż kawy jest dostawą towaru. Natomiast jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

UZASADNIENIE

Bez względu na sposób sprzedaży, kawa opodatkowana jest stawką 22%. Wyjątek stanowią napoje kawowe.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż zwykłej czarnej kawy bez dodatku mleka podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 22%.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach usługi gastronomicznej

Asortyment kaw oferowanych przez restauratorów, poza tradycyjną „małą czarną”, obejmuje również takie kawy, jak: cappuccino, latte, mocha, frappe czy mrożona. Są to napoje kawowe, których podstawowym składnikiem jest mleko. Według PKWiU są one klasyfikowane jako napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, w wyniku czego na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe.

Problem ten rozstrzygnął m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który w postanowieniu z 11 grudnia 2006 r. nr PP/443-81-06 podkreślił, że: „Pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 >Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe<. Powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 >Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy<. W tym samym postanowieniu czytamy, że: >(...) właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%<. Należy dodać, że postanowienie zostało wydane na podstawie przedłożonej przez podatnika opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą >świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniach:

a) podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 >Usługi związane z podawaniem napojów<,

b) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 >Usługi gastronomiczne w restauracjach<,

c) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 >Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych<”.

W związku z powyższym jeżeli podatnik, w ramach usługi gastronomicznej bądź usługi związanej z podawaniem napojów, dokonuje sprzedaży ww. napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te - jako wymienione w poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego w sprawie VAT - podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach dostawy towaru

Jeżeli natomiast podatnik sprzedaje wymienione napoje w ramach dostawy towarów, której przykładem jest np. sprzedaż z automatu samosprzedającego, to dostawa ta, jako wymieniona w poz. 44 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, również podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Prawo do zastosowania stawki 7-proc. przysługuje ze względu na klasyfikację tych wyrobów pod symbolem PKWiU 15.98.12-70.

Autopromocja

Stanowisko to potwierdził m.in. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto w postanowieniu z 14 listopada 2006 r. nr PP-1/443-89495/06/200115/150/123/mk. Organ podatkowy, na podstawie opinii statystycznej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi, który zaklasyfikował wyroby Cappuccino i latte do grupowania: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że: „Sprzedaż wyrobów z grupy PKWiU 15.98.12-70.00 , wymienionej w pozycji 44 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 2 niniejszej ustawy - podlega opodatkowaniu 7% stawką”. Potwierdzenie opodatkowania dostawy napojów kawowych według obniżonej stawki VAT znajdziemy również w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 30 stycznia 2007 r. nr 1434/PV/443-201/06/AM, w którym czytamy, że: „Sprzedaż napojów bezalkoholowych zawierających tłuszcz mlekowy, do których Strona zalicza kawę: cappuccino, latte, mocha, frappe i mrożoną, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7%”.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  REKLAMA