REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaką stawką opodatkować sprzedaż kawy z automatu

Aneta Szwęch
Aneta Szwęch
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzę kawiarnię, w której poza tradycyjną kawą serwujemy kawy: cappuccino, latte i mocha. Prowadzimy również działalność polegającą na sprzedaży tych kaw z automatów samosprzedających. Jaką stawką VAT powinna być opodatkowana taka sprzedaż kawy?

RADA

REKLAMA

Autopromocja

Sprzedaż kawy jest zasadniczo opodatkowana stawką podstawową 22%, która obowiązuje zarówno w sytuacji, gdy podatnik sprzedaje kawę w ramach usługi gastronomicznej, jak i wówczas, kiedy sprzedaż kawy jest dostawą towaru. Natomiast jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

UZASADNIENIE

Bez względu na sposób sprzedaży, kawa opodatkowana jest stawką 22%. Wyjątek stanowią napoje kawowe.

WAŻNE!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprzedaż zwykłej czarnej kawy bez dodatku mleka podlega opodatkowaniu stawką podstawową, czyli 22%.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach usługi gastronomicznej

Asortyment kaw oferowanych przez restauratorów, poza tradycyjną „małą czarną”, obejmuje również takie kawy, jak: cappuccino, latte, mocha, frappe czy mrożona. Są to napoje kawowe, których podstawowym składnikiem jest mleko. Według PKWiU są one klasyfikowane jako napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, w wyniku czego na gruncie ustawy o VAT podlegają opodatkowaniu stawką 7%. Stanowisko to potwierdzają organy podatkowe.

Problem ten rozstrzygnął m.in. Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, który w postanowieniu z 11 grudnia 2006 r. nr PP/443-81-06 podkreślił, że: „Pomimo faktu potocznego określenia przedmiotowych napojów jako kawa mocha, kawa latte czy kawa cappuccino, zgodnie z klasyfikacją Głównego Urzędu Statystycznego należy napoje zaklasyfikować do grupowania PKWiU 15.98.12-70.00 >Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe<. Powyższe napoje nie są więc klasyfikowane do grupowania PKWiU 15.86.12-50.00 >Ekstrakty, esencje i koncentraty kawy oraz przetwory na ich bazie lub na bazie kawy<. W tym samym postanowieniu czytamy, że: >(...) właściwą stawką podatku VAT przy sprzedaży przedmiotowych napojów w ramach usługi gastronomicznej jest stawka 7%<. Należy dodać, że postanowienie zostało wydane na podstawie przedłożonej przez podatnika opinii Urzędu Statystycznego w Łodzi, zgodnie z którą >świadczone przez niego usługi mieszczą się w grupowaniach:

a) podawanie w kawiarni sporządzonych według receptury napojów Cappuccino, latte i mocha: PKWiU 55.40.10-00.00 >Usługi związane z podawaniem napojów<,

b) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni z obsługą kelnerską: PKWiU 55.30.11-00.00 >Usługi gastronomiczne w restauracjach<,

c) podawanie napojów i np. ciastek i innych deserów w kawiarni bez obsługi kelnerskiej: PKWiU 55.30.13-00.00 >Usługi gastronomiczne w lokalach samoobsługowych<”.

W związku z powyższym jeżeli podatnik, w ramach usługi gastronomicznej bądź usługi związanej z podawaniem napojów, dokonuje sprzedaży ww. napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te - jako wymienione w poz. 26 i 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia wykonawczego w sprawie VAT - podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

WAŻNE!

Jeżeli podatnik dokonuje sprzedaży napojów kawowych na bazie mleka, to czynności te podlegają opodatkowaniu obniżoną, 7-proc. stawką VAT.

Sprzedaż napojów kawowych w ramach dostawy towaru

Jeżeli natomiast podatnik sprzedaje wymienione napoje w ramach dostawy towarów, której przykładem jest np. sprzedaż z automatu samosprzedającego, to dostawa ta, jako wymieniona w poz. 44 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, również podlega opodatkowaniu 7-proc. stawką VAT. Prawo do zastosowania stawki 7-proc. przysługuje ze względu na klasyfikację tych wyrobów pod symbolem PKWiU 15.98.12-70.

Stanowisko to potwierdził m.in. Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto w postanowieniu z 14 listopada 2006 r. nr PP-1/443-89495/06/200115/150/123/mk. Organ podatkowy, na podstawie opinii statystycznej wydanej przez Urząd Statystyczny w Łodzi, który zaklasyfikował wyroby Cappuccino i latte do grupowania: PKWiU 15.98.12-70.00 „Napoje bezalkoholowe zawierające tłuszcz mlekowy, pozostałe”, zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że: „Sprzedaż wyrobów z grupy PKWiU 15.98.12-70.00 , wymienionej w pozycji 44 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług - na podstawie art. 41 ust. 2 niniejszej ustawy - podlega opodatkowaniu 7% stawką”. Potwierdzenie opodatkowania dostawy napojów kawowych według obniżonej stawki VAT znajdziemy również w postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Praga z 30 stycznia 2007 r. nr 1434/PV/443-201/06/AM, w którym czytamy, że: „Sprzedaż napojów bezalkoholowych zawierających tłuszcz mlekowy, do których Strona zalicza kawę: cappuccino, latte, mocha, frappe i mrożoną, podlega opodatkowaniu stawką w wysokości 7%”.

• art. 41 ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 888

• § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 97, poz. 970; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 89, poz. 541

Aneta Szwęch

konsultant podatkowy

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA