REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczać VAT od importu towarów w deklaracji VAT-7

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marcin Jasiński
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Importujemy towary z Rosji. Korzystamy z procedury uproszczonej. Co powinniśmy zrobić, aby rozliczać te transakcje w deklaracji VAT?

RADA

REKLAMA

Podatek naliczony i należny rozliczamy w miesiącu w którym powstał obowiązek podatkowy od importu towarów. Szczegóły w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Uproszczony sposób rozliczenia VAT został wprowadzony do art. 33a ustawy o VAT. Przepis ten obowiązuje od 1 grudnia 2008 r. Dzięki tym regulacjom będziemy mogli rozliczać podatek należny z tytułu importu towarów bezpośrednio w deklaracji podatkowej, bez konieczności uiszczania tego podatku w urzędzie celnym. Artykuł 33a ustawy będzie jednak miał zastosowanie tylko do podatników stosujących procedurę uproszczoną, o której mowa w art. 76 ust. 1 lit. b) lub c) rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny. Jest to procedura, w przypadku której zamiast dokumentów SAD za zgodą organów celnych składają oni:

• dokument handlowy lub urzędowy wraz z wnioskiem o objęcie towarów daną procedurą;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• zgłoszenie towarów do danej procedury poprzez wpisanie towarów do ewidencji.

Oznacza to, że zanim podatnik będzie mógł rozliczał import w deklaracji VAT, musi najpierw uzyskać zgodę na stosowanie procedury uproszczonej.

Prawa do zastosowania procedury uproszczonej, a tym samym do rozliczenia importu w deklaracji VAT-7, nie mają podatnicy, którzy składają zgłoszenie niekompletne (art. 76 ust. 1 lit. a) rozporządzenia Rady).

Stosowanie tego rozliczenia jest uzależnione od spełnienia przez podatnika następujących warunków:

1) towary zostały objęte na terytorium kraju procedurą uproszczoną, w której okresem rozliczeniowym jest miesiąc;

Jak wynika ze wzorów nowych deklaracji, podatnik może się rozliczać miesięcznie lub kwartalnie

WAŻNE!

Podatnik, który rozlicza kwartalnie VAT, może skorzystać z możliwości rozliczania importu towarów w deklaracji VAT-7D.

2) zawiadomił pisemnie naczelnika urzędu celnego oraz naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania podatku od importu towarów przed początkiem okresu rozliczeniowego, od którego będzie stosował takie rozliczenie;

Aby skorzystać z procedury uproszczonej od 1 stycznia 2009 r. trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego i celnego do 31 grudnia 2008 r.

Zawiadomienie składamy zarówno do naczelnika urzędu skarbowego, jak i urzędu celnego. Zawiadomienie ma jedynie charakter informacyjny. Urzędy nie wyrażają zgody na rozliczanie VAT w deklaracji.

3) przedstawienia przez podatnika naczelnikowi urzędu celnego, przed którym podatnik dokonuje formalności związanych z importem towarów, wydanych nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dokonaniem importu:

• zaświadczeń o braku zaległości we wpłatach należnych składek na ubezpieczenie społeczne oraz we wpłatach poszczególnych podatków stanowiących dochód budżetu państwa, przekraczających odrębnie z każdego tytułu, w tym odrębnie w każdym podatku, odpowiednio 3% kwoty należnych składek i należnych zobowiązań podatkowych w poszczególnych podatkach; udział zaległości w kwocie składek lub podatku ustala się w stosunku do kwoty należnych wpłat za okres rozliczeniowy, którego dotyczy zaległość, nie musimy składać tego zaświadczenia gdy naczelnik urzędu celnego posiada aktualne dokumenty. Dlatego takie zaświadczenie będziemy musieli składać co 6 miesięcy. Zaległość z danego podatku w okresie rozliczeniowym nie może przekraczać 3%;

Wzór zawiadomienia

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Przykład

W deklaracji za luty podatnik wykazał VAT do wpłaty w wysokości 350 520 zł. Wpłacił jednak tylko przez pomyłkę 350 000 zł. Kwota zaległości nie przekroczyła 3% (0,14%) 520/350 520.

• potwierdzenia zarejestrowania podatnika jako podatnika VAT czynnego; potwierdzenia tego organy podatkowe dokonują na VAT-5;

REKLAMA

4) przedstawienia organowi celnemu w trybie stosowanym przy zabezpieczeniu należności celnych zabezpieczenia w wysokości równej kwocie podatku, który ma być rozliczony w deklaracji podatkowej. Po upływie okresu rozliczeniowego, za który składana jest deklaracja podatkowa, w której został rozliczony import, nie musi być spełniony ten warunek. Podatnik musi przedstawić organowi celnemu dokumenty potwierdzające złożenie deklaracji podatkowej, w której wykazano kwotę podatku należnego z tytułu tego importu.

Podatnik będzie mógł również korzystać z tych zasad rozliczeń, gdy zgłoszenie w jego imieniu dokonuje przedstawiciel pośredni. W takim przypadku zabezpieczenie może przedstawić przedstawiciel pośredni.

 

Rozliczenie w deklaracji VAT-7

Gdy spełniamy te warunki, VAT należny rozliczamy w deklaracji VAT-7 za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Podatnicy będą mieli obowiązek składać deklaracje VAT-7 (VAT-7K i VAT-7D) na nowych formularzach. Co do zasady obowiązek podatkowy powstaje w miesiącu, w którym powstał dług celny, czyli jest to miesiąc, w którym towary zostały dopuszczone do obrotu. W tym miesiącu rozliczamy VAT od importu towarów. Od tej zasady przewidziano wyjątek.

W przypadku objęcia towarów procedurą celną:

REKLAMA

1) uszlachetniania czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetwarzania pod kontrolą celną - obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą,

2) składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny - obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

W nowym wzorze deklaracji VAT przewidziano możliwość rozliczania VAT od importu towarów, gdy jest rozliczany na podstawie art. 33a ustawy. Są to poz. 34 i 35 deklaracji.

WAŻNE!

Import towarów rozliczamy zgodnie z art. 33a ustawy o VAT, wykazujemy w deklaracji VAT w poz. 34 i 35.

Przykład

Spółka importuje towary z Rosji, uzyskała zgodę na stosowanie procedury uproszczonej. 30 2008 r. grudnia powiadomiła urząd rozliczaniu VAT według zasad określonych w art. 33a. 15 stycznia 2009 r. towar został dopuszczony do obrotu. Dlatego obowiązek podatkowy powstał w tym dniu. Podatek należny i naliczony rozlicza w deklaracji za styczeń.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

W takim przypadku kwota podatku należnego z tytułu importu towarów jest jednocześnie kwotą podatku naliczonego (art. 86 ust. 2 pkt 5 ustawy). Odliczamy go w deklaracji za miesiąc, w którym powstał obowiązek podatkowy. Oznacza to, że możemy rozliczyć VAT należny i naliczony w tej samej deklaracji (poz. 46 i 47 lub 48 i 49). Podatek naliczony możemy rozliczyć jeszcze w dwóch następnych miesiącach.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

• art. 33a, art. 86 ust. 2 pkt 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług - Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1320

Marcin Jasiński

ekspert w zakresie VAT

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Biuletyn VAT

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF proponuje zmiany w raportowaniu do KNF. Mniej obowiązków dla domów maklerskich

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zmieniającego zasady przekazywania informacji do Komisji Nadzoru Finansowego przez firmy inwestycyjne i banki prowadzące działalność maklerską. Nowe regulacje, będące częścią pakietu deregulacyjnego, mają na celu uproszczenie obowiązków sprawozdawczych i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.

Kawa z INFORLEX. Przygotowanie do KSeF

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online. Kawa z INFORLEX wydanie EXTRA. Rozmowa z 2 cenionymi ekspertami.

Kolejna rewolucja i sensacyjne zmiany w KSeF i elektronicznym fakturowaniu. Czy są nowe terminy, co z możliwością fakturowania offline

Deregulacja idzie pełną parą. Rząd zmienia nie tylko obowiązujące już przepisy, ale i te, które dopiero mają wejść w życie. Przykładem takiej deregulacji są przepisy o KSeF czyli o obowiązkowym przejściu na wyłącznie cyfrowe e-faktury. Co się zmieni, co z terminami obowiązkowego przejścia na e-fakturowanie dla poszczególnych grup podatników?

BPO jako most do innowacji: Jak outsourcing pomaga firmom wyjść ze swojej bańki i myśleć globalnie

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym, gdzie innowacyjność decyduje o przewadze konkurencyjnej, wiele przedsiębiorstw boryka się z paradoksem: potrzebują dostępu do najnowszych technologii i świeżych perspektyw, ale ograniczają ich własne zasoby, lokalizacja czy kultura organizacyjna. Business Process Outsourcing (BPO) staje się w tym kontekście nie tylko narzędziem optymalizacji kosztów, ale przede wszystkim bramą do globalnej puli wiedzy i innowacji.

REKLAMA

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Nowelizacja ustawy o VAT dot. obowiązkowego KSeF. Rząd podjął decyzję

W dniu 17 czerwca 2025 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów oraz zmieniająca ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez Ministra Finansów. Ta nowelizacja ma na celu wprowadzenie obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur („KSeF”), czyli specjalnego systemu elektronicznego do wystawiania i odbierania faktur (tzw. faktur ustrukturyzowanych). Oznaczać to będzie odejście od papierowych faktur VAT. Ponadto, w związku z wejściem w życie nowego systemu, o 1/3 skrócony zostanie podstawowy termin zwrotu VAT – z 60 do 40 dni. Wprowadzenie tego systemu zostanie podzielone na 2 etapy, aby firmy lepiej mogły się do niego dostosować.

Wzmożone kontrole upoważnionych i zarejestrowanych eksporterów w UE

Od czerwca 2025 r. unijne służby celne rozpoczęły skoordynowane i intensywne kontrole firm posiadających status upoważnionego eksportera (UE) oraz zarejestrowanego eksportera (REX). Działania te są odpowiedzią na narastające nieprawidłowości w dokumentowaniu preferencyjnego pochodzenia towarów i mają na celu uszczelnienie systemu celnego w ramach umów o wolnym handlu.

8 Najczęstszych błędów przy wycenie usług księgowych

Prawidłowa wycena usług księgowych pozwala prowadzić rentowne biuro rachunkowe. Za niskie wynagrodzenie za usługi księgowe spowoduje w pewnym momencie zapaść zdrowotną księgowej, wypalenie zawodowe, depresję, problemy w życiu osobistym.

REKLAMA

Audytor pod lupą – IAASB zmienia zasady współpracy i czeka na opinie

Jak audytorzy powinni korzystać z wiedzy zewnętrznych ekspertów? IAASB proponuje zmiany w międzynarodowych standardach i otwiera konsultacje społeczne. To szansa, by wpłynąć na przyszłość audytu – głos można oddać do 24 lipca 2025 r.

Zamiast imigrantów na stałe ich praca zdalna. Nowa szansa dla gospodarki dzięki deregulacji

Polska jako hub rozliczeniowy: Jak deregulacja podatkowa może przynieść miliardowe wpływy? Zgodnie z szacunkami rynkowych ekspertów, gdyby Polska zrezygnowała z obowiązku przedstawiania certyfikatów rezydencji podatkowej, mogłaby zwiększyć liczbę zagranicznych freelancerów zatrudnianych zdalnie przez polskie firmy do około 1 mln osób rocznie.

REKLAMA