REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy usługi doradztwa zawodowego są zwolnione z VAT

Surówka Dariusz
usługi doradztwa zawodowego - zwolnienie z VAT
usługi doradztwa zawodowego - zwolnienie z VAT

REKLAMA

REKLAMA

1. Czy usługi wymienione poniżej pozwalają korzystać ze zwolnienia z VAT do limitu 200 tys. zł? 2. Czy usługi doradztwa zawodowego mogą być rozliczane poza działalnością gospodarczą (PIT-11)? 3. Czy ww. usługi mogą być opodatkowane podatkiem ryczałtowym 8,5%?

Stan faktyczny:

Autopromocja

Klient biura rachunkowego prowadzi działalność gospodarczą. Pani jest również doradcą zawodowym. Do chwili obecnej nie świadczyła usług doradztwa zawodowego w ramach firmy.

Na usługi jako doradca zawodowy podpisywała umowy zlecenia, które były rozliczane odrębnie (PIT-11). Kody PKWiU, które klientka stosuje w swojej firmie: 85.59.13.1; 85.59.13.2; 85.59.13.2; 85.60.1; 85.59.19.0; 73.11.19.0. W ramach działalności gospodarczej świadczy usługi:

1. trenera pracy - jest to pomoc dla osób niepełnosprawnych do podjęcia zatrudnienia, aktywizacji zawodowej, szukanie odpowiednich miejsc pracy, diagnozowanie predyspozycji zawodowych, prowadzenie warsztatów, szkoleń dla osób niepełnosprawnych.

2.  szkoleniowe - są to szkolenia dla doradców zawodowych. Jest to rodzaj wykładu prezentujący określony zakres wiedzy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3.  prowadzenie warsztatów świadomego prowadzenia kariery (trening rozwoju kompetencji, szkolenia).

4. prowadzenie warsztatów (szkoleń motywacyjnych).

5. usługi marketingowe (obsługa biura prasowego festiwalu).

W planach są też usługi prowadzenia:

6. webinariów mających charakter wykładu i dzielenia się wiedzą, badaniami i dobrymi praktykami na temat rynku pracy, narzędzi i metod pracy, psychologii zmiany, bez interakcji 1:1 z uczestnikami oraz bez kontynuacji w postaci odpłatnej dalszej usługi sprzedawanej na webinarium.

7. organizowanie kursów online (nagrywany materiał do odsłuchania i narzędzia do samodzielnej pracy) prowadzący przez proces świadomego planowania kariery. Kurs o charakterze grupowym (ten sam przekaz do wszystkich uczestników), bez możliwości indywidualnej interakcji lub z potencjalną opcją indywidualnej konsultacji 1:1 na koniec trwania kursu. 

W dwóch ostatnich usługach Pani będzie występować jako doradca zawody. 

ODPOWIEDŹ

Ad 1. Uważam, że usługi te, jeśli mieszczą się w limicie kwoty 200.000 zł, mogą korzystać ze zwolnienia z VAT.

Ad 2. Tak, nie wszystkie usługi musza być objęte działalnością gospodarczą i te pozostałe tj. doradztwo  zawodowe mogą by świadczone na umowę cywilno-prawnej i rozliczone wg PIT-11.

Ad 3. Jeśli zakwalifikujemy te usługi do przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85), to wtedy stawka ryczałtu byłaby 8,5%.

UZASADNIENIE

W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku VAT w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku  od towarów i usług świadczone usługi szkoleniowe muszą być uznane za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Świadczone przez Wnioskodawcę w ramach Projektu usługi szkoleniowe w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych, podlegają zwolnieniu od podatku VAT jako usługi szkoleniowe w zakresie kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Natomiast czynności dodatkowe w tym m.in. konsultacje ze specjalistami, doradztwo zawodowe, czy też udzielanie bezrobotnym wsparcia w poszukiwaniu zatrudnienia a następnie w utrzymaniu zatrudnienia podlegają zwolnieniu od podatku VAT jako usługi ściśle związane z usługą kształcenia zawodowego i niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Takie stanowisko potwierdza  Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 3 lutego 2017 r znak 1462-IPPP3.4512.43.2017.1.RM.

Wg podanego w opisie sprawy kodu PKWiU świadczone w ramach działalności usługi mieszczą się w zakresie usług edukacyjnych – Dział 85. Tym samym zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą korzystać ze stawki ze stawki 8,5%.

Nie wszystkie aktywności podatnika muszą mieścić się w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Usługi te mogą być wykonywane na podstawie umowy zlecenia lub dzieło. Wtedy rozliczenie należnego od nich podatku spocznie na zamawiającym usługę - jako płatniku podatku.

art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r. poz. 685)

art. 12 ust. 1 pkt 5 lit c ustawy dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. z 2021 r. poz. 1993)

Porada pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA