Czy odsprzedaż gazu płynnego zakupionego na stacji paliw wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy?
REKLAMA
REKLAMA
Obrót paliwem a koncesja w prawie energetycznym
REKLAMA
Na wstępie należy zwrócić uwagę, że przepisy ustawy Prawo energetyczne nakazują, co do zasady, uzyskać koncesję przez przedsiębiorstwo zamierzające dokonywać obrotu paliwem lub energią. Oczywiście istnieją w tym zakresie wyjątki.
Dlatego też przedsiębiorca planujący odsprzedać paliwo winien przede wszystkim zbadać, czy czynność ta nie będzie wymagać uzyskania koncesji na gruncie przepisów prawa energetycznego.
Można podać przykład, iż przepisy prawa energetycznego wskazują, że koncesja na obrót paliwami nie jest konieczna, gdy dany przedsiębiorca zajmuje się obrotem gazem płynnym, a roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro.
Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE
Projekt ustawy: prawo energetyczne
W dalszej części artykułu zajmiemy się transakcją odsprzedaży gazu płynnego nabytego na stacji paliw mieszczącą się w zakresie wyłączonym spod obowiązku posiadania koncesji (roczna wartość obrotu gazem płynnym nie przekroczyła 10.000 euro).
Jednokrotność podatku akcyzowego
Jedną z najważniejszych zasad podatku akcyzowego jest jego jednokrotność. Reguła jednokrotności oznacza, że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej czynności opodatkowanej to nie powstaje on już na podstawie innej czynności podlegającej, co do zasady, opodatkowaniu akcyzą (oczywiście, jeżeli kwota akcyzy został określona lub zadeklarowana w należnej wysokości).
Podatek akcyzowy od paliw (benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu płynnego) rozliczany jest przez producentów danego paliwa. Zapłata podatku akcyzowego przez producenta paliwa oznacza, że podmioty zajmujące się dalszą jego sprzedażą (przykładowo stacje paliw) nie stają się podatnikami podatku akcyzowego.
Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie?
Okazuje się więc, iż zapłata akcyzy od paliwa (np. gazu płynnego) przez jego producenta spowoduje, że przedsiębiorca, który zakupi go na stacji paliw i odsprzeda dalej nie stanie się podatnikiem akcyzy z tytułu jego nabycia i odsprzedaży.
W takim bowiem wypadku zastosowanie znajdzie jednokrotność podatku akcyzowego. Uznać więc należy, iż po stronie firmy odsprzedającej paliwo (gaz płynny) nabyty na stacji paliw nie ciążą na gruncie podatku akcyzowego żadne obowiązki o charakterze formalnym.
Firma A zakupiła w dniu 1 lutego 2013 r. paliwo na stacji paliw (należny podatek został zapłacony przez producenta tegoż paliwa). Następnie firma A zamierza odsprzedać nabyte paliwo na rzecz Firmy B. W świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym tego rodzaju transakcja będzie dopuszczalna, a Firma A nie stanie się podatnikiem akcyzy (z uwagi na zasadę jednokrotności podatku akcyzowego).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat