REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy odsprzedaż gazu płynnego zakupionego na stacji paliw wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Czy odsprzedaż gazu płynnego zakupionego na stacji paliw wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy?
Czy odsprzedaż gazu płynnego zakupionego na stacji paliw wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy?

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy kupujący paliwo na stacji paliw (np. gaz płynny) zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, kto płaci akcyzę od nabywanego przez nich paliwa. Jeśli jednak zamierzają odsprzedać zakupione na stacji paliwo, wówczas już rodzą się u nich wątpliwości związane z rozliczaniem podatku akcyzowego.

Obrót paliwem a koncesja w prawie energetycznym

Autopromocja

Na wstępie należy zwrócić uwagę, że przepisy ustawy Prawo energetyczne nakazują, co do zasady, uzyskać koncesję przez przedsiębiorstwo zamierzające dokonywać obrotu paliwem lub energią. Oczywiście istnieją w tym zakresie wyjątki.

Dlatego też przedsiębiorca planujący odsprzedać paliwo winien przede wszystkim zbadać, czy czynność ta nie będzie wymagać uzyskania koncesji na gruncie przepisów prawa energetycznego.

Można podać przykład, iż przepisy prawa energetycznego wskazują, że koncesja na obrót paliwami nie jest konieczna, gdy dany przedsiębiorca zajmuje się obrotem gazem płynnym, a roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 10.000 euro.

Polski podatek akcyzowy zgodny z prawem UE

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Projekt ustawy: prawo energetyczne

W dalszej części artykułu zajmiemy się transakcją odsprzedaży gazu płynnego nabytego na stacji paliw mieszczącą się w zakresie wyłączonym spod obowiązku posiadania koncesji (roczna wartość obrotu gazem płynnym nie przekroczyła 10.000 euro).

Jednokrotność podatku akcyzowego

Jedną z najważniejszych zasad podatku akcyzowego jest jego jednokrotność. Reguła jednokrotności oznacza, że jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej czynności opodatkowanej to nie powstaje on już na podstawie innej czynności podlegającej, co do zasady, opodatkowaniu akcyzą (oczywiście, jeżeli kwota akcyzy został określona lub zadeklarowana w należnej wysokości).

Podatek akcyzowy od paliw (benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu płynnego) rozliczany jest przez producentów danego paliwa. Zapłata podatku akcyzowego przez producenta paliwa oznacza, że podmioty zajmujące się dalszą jego sprzedażą (przykładowo stacje paliw) nie stają się podatnikami podatku akcyzowego.

Czy odsprzedaż paliwa podlega akcyzie?

Okazuje się więc, iż zapłata akcyzy od paliwa (np. gazu płynnego) przez jego producenta spowoduje, że przedsiębiorca, który zakupi go na stacji paliw i odsprzeda dalej nie stanie się podatnikiem akcyzy z tytułu jego nabycia i odsprzedaży.

W takim bowiem wypadku zastosowanie  znajdzie jednokrotność podatku akcyzowego. Uznać więc należy, iż po stronie firmy odsprzedającej paliwo (gaz płynny) nabyty na stacji paliw nie ciążą na gruncie podatku akcyzowego żadne obowiązki o charakterze formalnym.

Firma A zakupiła w dniu 1 lutego 2013 r. paliwo na stacji paliw (należny podatek został zapłacony przez producenta tegoż paliwa). Następnie firma A zamierza odsprzedać nabyte paliwo na rzecz Firmy B. W świetle przepisów ustawy o podatku akcyzowym tego rodzaju transakcja będzie dopuszczalna, a Firma A nie stanie się podatnikiem akcyzy (z uwagi na zasadę jednokrotności podatku akcyzowego).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA