REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Energia z własnego generatora – czy trzeba płacić akcyzę?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
akcyza od energii , agregaty prądotwórcze
akcyza od energii , agregaty prądotwórcze

REKLAMA

REKLAMA

Z uwagi na wysokie ceny coraz więcej firm decyduje się na produkcję energii elektrycznej na własne potrzeby. Jednakże należy pamiętać, że polska ustawa o podatku akcyzowym zalicza energię elektryczną do wyrobów akcyzowych. Warto więc omówić zasady opodatkowania akcyzą energii elektrycznej produkowanej właśnie na własne potrzeby.

Z perspektywy rozważań nad koniecznością uiszczania akcyzy od energii elektrycznej wyprodukowanej przez podmiot dokonujący jej zużycia istotny jest art. 9 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku akcyzowym.

REKLAMA

Autopromocja

Zgodnie z nim, w przypadku energii elektrycznej, przedmiotem opodatkowania akcyzą jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, który wyprodukował tę energię. Zatem, produkcja energii elektrycznej i jej zużycie na potrzeby własne z zasady wiąże się z koniecznością zapłaty akcyzy.

Jednakże nie w każdej sytuacji, w której dany podmiot zużywa wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną konieczna będzie zapłata ww. podatku. W ściśle określonych sytuacjach, takie zużycie podlegać będzie zwolnieniu od akcyzy, co wynika z regulacji rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (zwanego dalej „rozporządzeniem”).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W przytoczonym rozporządzeniu znajduje się zwolnienie dla podmiotów, które zużyły na potrzeby własne energię elektryczną wyprodukowaną w tzw. małych agregatach prądotwórczych. Stosownie do brzmienia § 9 rozporządzenia, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zatem, możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy w przypadku zużycia energii elektrycznej zależna jest od mocy generatorów, w których przedsiębiorca wyprodukował przedmiotową energię. Jeżeli łączna moc generatorów nie przekracza 1 MW, to wówczas pierwsza przesłanka uzyskania prawa do zwolnienia od akcyzy jest spełniona.

Kolejnym warunkiem, którym musi być zachowany, aby można było skorzystać z omawianego zwolnienia, jest wykorzystanie do produkcji energii elektrycznej w przedmiotowych generatorach  wyrobów energetycznych, od których została uiszczona akcyza. Warunek ten będzie spełniony jeżeli przykładowo do produkcji energii elektrycznej wykorzystywany jest olej napędowy zakupiony na stacji paliw od którego była zapłacony należny podatek akcyzowy.

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Złodziej prądu podatnikiem akcyzy teraz i w przyszłości

Ponadto trzeba pamiętać, że dla zastosowania omawianego zwolnienia od akcyzy konieczne jest, aby wyprodukowana w małych generatorach energia elektryczna została zużyta na potrzeby własne producenta.

Reasumując: możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy dla zużycia energii elektrycznej wyprodukowanej w należącym do danego podmiotu generatorze lub większej ilości generatorów, uzależnione jest od spełnienia łącznie następujących wymogów:
- produkcja energii elektrycznej winna się odbywać za pomocą generatora lub generatorów, których łączna moc nie może przekroczyć 1 MW;
- wyroby energetyczne zużywane w generatorze do produkcji energii elektrycznej, muszą być wyrobami, od których została uiszczona należna akcyza;
- produkowana energia elektryczna powinna być zużywana na potrzeby własne.

W sytuacji, w której nie będzie spełniony choćby jeden z przedstawionych wymogów warunkujących możliwość skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, zużyta energia elektryczna będzie opodatkowana akcyzą, która wynosi 20,00 zł za megawatogodzinę (MWh) -  89 ust. 3 ustawy o podatku akcyzowym.

Jak powinna rozliczać akcyzę mała elektrownia wodna?

Poza opisanymi wyżej obowiązkami, podmiot korzystający ze zwolnienia od akcyzy dla energii elektrycznej produkowanej w tzw. małych generatorach winien być zarejestrowany jako podatnik podatku akcyzowego i prowadzić specjalną ewidencję energii elektrycznej.

Rejestracja jako podatnik akcyzy oraz prowadzenie ewidencji energii elektrycznej nie są co prawda warunkami niezbędnymi do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy, lecz ich niedopełnienie może narazić producenta energii elektrycznej na sankcje karnoskarbowe, więc należy o nich pamiętać.

                                                                      

Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA