reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Akcyza od energii elektrycznej – próbne uruchomienie generatorów nieopodatkowane

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wydał interpretację indywidualną, w której przychylił się do stanowiska podatnika, zgodnie z którym wytworzenie energii elektrycznej z generatorów na skutek ich próbnego uruchomienia, skutkującego jej bezpowrotnym utraceniem, nie powoduje powstania obowiązku podatkowego w podatku akcyzowym.

W analizowanym przypadku wytworzenie przez spółkę podczas próbnego, okresowego uruchamiania poszczególnych generatorów energii elektrycznej, która zostaje bezpowrotnie utracona nie stanowi w świetle art. 9 ustawy o podatku akcyzowym przedmiotu opodatkowania akcyzą.

Sprzedaż nadwyżek energii elektrycznej

Sprawa dotyczyła spółki, prowadzącej działalność w zakresie zarządzania i obsługi portów lotniczych. W jej ramach, spółka nabywała energię elektryczną, którą częściowo zużywała na własne potrzeby, zaś częściowo odsprzedawała odbiorcom prowadzącym działalność na terenie portu lotniczego.

Spółka posiadała stosowną koncesję na obrót energią. Była również zarejestrowana jako podatnik akcyzy i wywiązywała się z wszystkich związanych z tym faktem formalności.

W celu zapewnienia odpowiedniej reakcji w ewentualnej sytuacji awaryjnej, spółka posiadała własne generatory prądu, o łącznej mocy przekraczającej 1 MW. Ze względu na to, że działania spółki wpisują się w zakres działań wpływających na bezpieczeństwo państwa, spółka miała obowiązek zagwarantowania stałej sprawności posiadanego sprzętu.

Energia elektryczna tylko raz opodatkowana akcyzą

Opodatkowanie akcyzą obrotu wyrobami węglowymi

W związku z tym, spółka wprowadziła wewnętrzną procedurę, zgodnie z którą dokonywała próbnego, okresowego uruchamiania poszczególnych posiadanych przez nią generatorów w celu dokonania ich technicznego rozruchu i potwierdzenia sprawności.  Spółka podkreśliła, że podczas próbnego uruchomienia generatora nie dochodzi do wykorzystania wytworzonej energii elektrycznej, gdyż zostaje ona bezpowrotnie utracona. 

W rezultacie energia elektryczna wytworzona podczas próbnego uruchomienia generatorów nie jest ani odsprzedawana ani zużywana przez spółkę na potrzeby własne.

Na tle powyższego stanu faktycznego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w tej sytuacji dochodzi do opodatkowania akcyzą?

Przedstawiając własne stanowisko spółka wskazała, że analiza przepisów ustawy o podatku akcyzowym uzasadnia tezę, że w przypadku próbnego uruchamiania generatorów wyprodukowana energia elektryczna będzie przedmiotem opodatkowania akcyzą tylko jeżeli zostanie ona sprzedana. Sam fakt wyprodukowania energii elektrycznej nie skutkuje bowiem powstaniem obowiązku podatkowego w akcyzie.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

RACHUNKOWOŚĆ I PODATKI

Jak założyć nowoczesne biuro rachunkowe?

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grupa LEX&TAX

Adwokaci i biuro podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama