reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Producent nie płaci akcyzy od węgla kupionego do produkcji innego wyrobu węglowego

Producent nie płaci akcyzy od węgla kupionego do produkcji innego wyrobu węglowego

Podatnik jest producentem wyrobu węglowego klasyfikowanego do grupy CN 2704, który cechuje się bardzo niską zawartością popiołów węglowych i wysoką zawartością węgla pierwiastkowego. W celu produkcji wyrobu o kodzie CN 2704 podatnik nabywa wysokogatunkowy węgiel (kod CN 2701). Surowiec do produkcji gotowego wyrobu w żaden sposób nie służy do celów opałowych.

Pytanie podatnika:

Czy zakup węgla o kodzie CN 2701 do produkcji innego wyrobu węglowego o kodzie CN 2704 będzie opodatkowany podatkiem akcyzowym?

Odpowiedź KIP:

Zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku akcyzowym z dnia
6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz. U. z 2011r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.) wyrobami węglowymi są wyroby energetyczne, określone w poz. 19-21 załącznika nr 1 do ustawy.

W poz. 19 powyższego załącznika zawarty jest kod CN 2701 obejmujący węgiel, brykiety, brykietki i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla – jeżeli są przeznaczone do celów opałowych.

Podmiot nabywa węgiel o kodzie CN 2701, lecz zużywa go do produkcji innego wyrobu węglowego o kodzie CN 2704. Podczas produkcji tego wyrobu nie dochodzi do spalenia węgla o kodzie CN 2701, lecz jest on wyłącznie częścią składową nowo powstałego wyrobu węglowego o kodzie CN 2704.

Zatem w związku z faktem, iż zakup węgla nie służy do celów opałowych, należy uznać, że na tym etapie węgiel o kodzie CN 2701 nie podlega przepisom ustawy o podatku akcyzowym.

Natomiast kolejna czynność sprzedaży wyrobu o kodzie CN 2704 dokonana przez jego producenta będzie podlegała przepisom ustawy o podatku akcyzowym o ile wyrób ten będzie przeznaczony do celów opałowych.

Akcyza na węgiel 2012

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Akcyza na węgiel 2012 – zwolnienia

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emmerson Nieruchomości

Emmerson Twój Partner w Nieruchomościach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama