| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Akcyza na węgiel i koks od 2012 roku

Od 1 stycznia 2012 r. przestaje obowiązywać zwolnienie z akcyzy w odniesieniu do węgla i koksu. Rząd zapowiada, że węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą nadal zwolnione z akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla.

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 22149/11 Minister Finansów przypomniał, że ustawa z 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11, z późn. zm.) obejmuje węgiel i koks opodatkowaniem akcyzą z zastosowaniem stawki 1,28 zł/1 GJ.

Jednak zgodnie z art. 163 ust. 1 ww. ustawy w okresie do dnia 1 stycznia 2012 r. węgiel i koks objęte pozycjami CN 2701, 2702, oraz 2704 00, przeznaczone do celów opałowych, są od akcyzy zwolnione.

Termin rozpatrzenia przez Radę Ministrów projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym regulującej kwestie systemowe opodatkowania wyrobów węglowych oraz zwolnień od akcyzy w tym zakresie jest przesunięty na wrzesień-październik 2011 r., w związku z koniecznością prowadzenia dalszych czynności analitycznych i konsultacyjnych z branżą i Ministerstwem Gospodarki.

Zmiany w ustawie z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym w zakresie opodatkowania akcyzą węgla i koksu wprowadzone zostały przez art. 21 ustawy z 16 września 2011 r. o redukcji niektórych obowiązków dla obywateli i przedsiębiorców. Więcej na ten temat ...

Zdaniem Ministra Finansów w kwestii zasad opodatkowania węgla i koksu można obecnie wskazać jedynie ogólną zasadę polegającą na opodatkowaniu tych wyrobów na ostatnim etapie obrotu.

Prace nad określeniem szczegółowych zasad systemowych opodatkowania tych wyrobów, w tym zasad korzystania z ulg podatkowych, trwają. Minister zapowiedział, że węgiel i koks zużywane przez gospodarstwa domowe będą zwolnione od akcyzy, a kopalnie nie będą obowiązane do prowadzenia składów podatkowych z tytułu wydobycia węgla.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Kalkulator odsetek podatkowych

Szacując skutki, jakie może przynieść dla gospodarki wygaśnięcie z dniem 1 stycznia 2012 r. zwolnienia od akcyzy dla węgla i koksu, należy uwzględnić fakt, iż będą one zależeć w dużej mierze od zakresu ulg podatkowych wprowadzonych po tym terminie.

Z tego względu Ministerstwo Finansów będzie dążyć w tym zakresie do ograniczenia ewentualnych negatywnych skutków wygaśnięcia zwolnienia dla podmiotów zużywających węgiel i koks do celów opałowych. Jednakże należy zaznaczyć, iż decyzje co do zakresu powyższych zwolnień nie zostały jeszcze podjęte z uwagi na fakt, iż nadal trwają prace zmierzające do oceny finansowych i ekonomicznych efektów ich wprowadzenia.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Veeam Software

Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »