| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent może korzystać z zawieszenia poboru akcyzy?

Jak sprawdzić, czy zagraniczny kontrahent może korzystać z zawieszenia poboru akcyzy?

Wysyłka towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, a w szczególności wysyłka do nieznanego (niesprawdzonego dotychczas „w boju”) kontrahenta zagranicznego wywołuje czasami niepokój, który wzrasta, w szczególności w przypadku wysyłki towarów w procedurze zawieszenia poboru akcyzy. Podstawowy niepokój wywołuje obawa o „zaginięcie” przesyłki, które to nieszczęście jest zwielokrotniane przez brak odpowiednich potwierdzeń (dokumentów) dla celów podatkowych (VAT i akcyza).

Niektóre z potencjalnych przyczyn możliwych kłopotów możemy albo zlikwidować w całości (sami wieziemy towar), albo próbować przenieść ich skutki na kogoś innego (ubezpieczenia, akredytywy, itd.). Jedną z wykonywanych przez nas podstawowych czynności jest próba weryfikacji faktu istnienia oraz wiarygodności kontrahenta, jak też sprawdzenie uprawnień do posługiwania się właściwym numerem VAT-UE.

W przypadku dokonywania wysyłki wyrobów akcyzowych w procedurze zawieszenia poboru akcyzy mamy możliwość dodatkowego zweryfikowania odbiorcy naszego towaru poprzez sprawdzenie czy ma on prawo uczestniczyć w takim obrocie i czy prawo to dotyczy konkretnych grup towarowych.

Weryfikacji takiej możemy dokonać na dwa sposoby:

1) skrócony – wchodzimy na stronę internetową Komisji Europejskiej , gdzie wpisujemy znany nam numer akcyzowy danego podmiotu, w wyniku czego otrzymujemy suchą informację co do istnienia takiego zezwolenia,

2) szerszy – wysyłamy faksem lub pocztą elektroniczną zapytanie do polskiego Biura Łącznikowego ds. Akcyzy (ELO) i prosimy o potwierdzenie danych naszego kontrahenta zagranicznego, a w odpowiedzi otrzymujemy informację nie tylko o istnieniu takiego zezwolenia (i terminie jego ważności), ale również o konkretnych rodzajach wyrobów akcyzowych, jakie podmiot ten może przyjąć.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis: Podatki osobiste

Możliwość kierowania przez polskie podmioty gospodarcze pytań do Biura ELO wynika bezpośrednio z treści art. 22 ust. 4 rozporządzenia Rady (WE) nr 2073/2004 z dnia 16 listopada 2004 r. w sprawie współpracy administracyjnej w dziedzinie podatków akcyzowych.

Od 1 lipca 2011 r. siedziba polskiego Biura ELO przeniesiona została z Ministerstwa Finansów do Izby Celnej w Rzepinie, gdzie należy kierować zapytania na fax nr 95-7509123 lub email: elo@rze.mofnet.gov.pl.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »