REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?
Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie doszło do kilku zmian stawek podatku akcyzowego i nie da się wykluczyć, że kolejne zmiany zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości. Warto jest więc przypomnieć zasady ustalania stawek akcyzy, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprawidłowości w okresie przejściowym.

Zakończenie procedury zawieszenia

Autopromocja

Dla podmiotów prowadzących składy podatkowe niezwykle istotne znaczenie ma przepis art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym określający moment zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy dla wyrobów wydanych do konsumpcji.

W myśl tej regulacji, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy dochodzi z momentem faktycznego wyprowadzenia wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, przy czym nie jest istotne w ramach jakiej transakcji wyprowadzenie to następuje.

Dojdzie więc do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy także wtedy, gdy wyprowadzenie wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie jest realizowane w ramach czynności sprzedaży wyrobu akcyzowego, lecz w wyniku podjęcia decyzji o zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy dla danej partii wyrobów poprzez ich wyprowadzenie ze składu podatkowego do magazynu znajdujące się poza terenem składu podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również nie ma znaczenia czas na jaki wyroby akcyzowe zostały wyprowadzone ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości ponownego objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych wyprowadzonych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą.
Warto wspomnieć, że możliwość ponownego objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy może mieć zastosowanie jedynie do wyrobów akcyzowych wyprowadzanych ze składu podatkowego w ramach zwolnienia ze względu na przeznaczenie, co wynika z treści art. 42 ust. 1 a ustawy o podatku akcyzowym, jednakże przepis ten nie ma tu zastosowania.

Jeśli wyroby akcyzowe zostaną nawet „na chwilę” wyprowadzone ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą – to dojdzie wówczas do definitywnego zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy względem tych produktów.

Ustalanie stawki podatku akcyzowego

Wedle treści art. 45 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Tak więc zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym powstanie w dniu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Z uwagi więc na zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy konieczna jest zapłata należnego podatku akcyzowego.

Regulacja zawarta w art. 45 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przesądza, że w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Uznać więc należy, że podatek akcyzowy od wyrobów akcyzowych wyprowadzonych ze składu podatkowego powinien być pobrany według stawki akcyzy właściwej na dzień faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego.

Spółka prowadząca skład podatkowy wyprowadziła w dniu 30 czerwca 20.000 l benzyny silnikowej. Załóżmy, że począwszy od dnia 1 lipca doszło do zmiany stawki akcyzy dla benzyny silnikowej. W takim wypadku należy zastosować stawkę akcyzy obowiązującą na dzień 30 czerwca, ponieważ tego dnia doszło do wyprowadzenia tego wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem zmiana stawki akcyzy od 1 lipca nie będzie mieć w tym przykładzie znaczenia. Wyprowadzenie wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego nastąpiło przed dniem zmiany stawki akcyzy.

Sama sprzedaż nie wystarczy

Często popełniany przez przedsiębiorców błąd polega na stosowaniu stawki akcyzy z dnia sprzedaży wyrobu akcyzowego. Jeśli bowiem sprzedany przed dniem zmiany stawki akcyzy wyrób akcyzowy znajduje się nadal w składzie podatkowym, to nie jest możliwe stosowanie dotychczasowej stawki akcyzy, jeśli wyrób zostanie faktycznie wyprowadzony ze składu podatkowego już po zmianie stawki podatku akcyzowego.

Producent alkoholu dowiedział się o planowanym zwiększeniu stawki akcyzy na alkohol etylowy począwszy od 1 stycznia następnego roku. W związku z tym postanowił sprzedać możliwie dużo alkoholu etylowego w grudniu, co zostało udokumentowane fakturami VAT ze wskazaniem warunków handlowych EXW według INCOTERMS 2010. Jednakże sprzedany alkohol zostanie wyprowadzony ze składu podatkowego dopiero w styczniu. W takim wypadku sprzedaż wyrobu w grudniu nie będzie mieć znaczenia dla ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego, a przedsiębiorca powinien zastosować stawki akcyzy obowiązujące w styczniu (na dzień wyprowadzenia wyrobu ze składu podatkowego).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Jak założyć firmę

Obowiązki ewidencyjne

Pamiętać trzeba również, że podmiot wyprowadzający wyroby akcyzowe ze składu podatkowego winien odnotować ten fakt w prowadzonej ewidencji składu podatkowego.

Jednocześnie wystawić należy dokumenty stosowane przy wyprowadzeniu wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą, a w szczególności należy wystawić dokument potwierdzający wydanie zewnętrzne (tzw. dokument WZ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA