REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

Piotr Paszek
Doradca podatkowy
Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?
Jak ustalić stawkę podatku przy procedurze zawieszenia poboru akcyzy?

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie doszło do kilku zmian stawek podatku akcyzowego i nie da się wykluczyć, że kolejne zmiany zostaną wprowadzone w najbliższej przyszłości. Warto jest więc przypomnieć zasady ustalania stawek akcyzy, co pozwoli uniknąć ewentualnych nieprawidłowości w okresie przejściowym.

Zakończenie procedury zawieszenia

Autopromocja

Dla podmiotów prowadzących składy podatkowe niezwykle istotne znaczenie ma przepis art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym określający moment zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy dla wyrobów wydanych do konsumpcji.

W myśl tej regulacji, zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy następuje z dniem wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.

Do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy dochodzi z momentem faktycznego wyprowadzenia wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, przy czym nie jest istotne w ramach jakiej transakcji wyprowadzenie to następuje.

Dojdzie więc do zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy także wtedy, gdy wyprowadzenie wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy nie jest realizowane w ramach czynności sprzedaży wyrobu akcyzowego, lecz w wyniku podjęcia decyzji o zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy dla danej partii wyrobów poprzez ich wyprowadzenie ze składu podatkowego do magazynu znajdujące się poza terenem składu podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Również nie ma znaczenia czas na jaki wyroby akcyzowe zostały wyprowadzone ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, ponieważ obowiązujące przepisy nie przewidują możliwości ponownego objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy wyrobów akcyzowych wyprowadzonych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą.
Warto wspomnieć, że możliwość ponownego objęcia procedurą zawieszenia poboru akcyzy może mieć zastosowanie jedynie do wyrobów akcyzowych wyprowadzanych ze składu podatkowego w ramach zwolnienia ze względu na przeznaczenie, co wynika z treści art. 42 ust. 1 a ustawy o podatku akcyzowym, jednakże przepis ten nie ma tu zastosowania.

Jeśli wyroby akcyzowe zostaną nawet „na chwilę” wyprowadzone ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą – to dojdzie wówczas do definitywnego zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy względem tych produktów.

Ustalanie stawki podatku akcyzowego

Wedle treści art. 45 ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym, w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zakończenia tej procedury, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Tak więc zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym powstanie w dniu wyprowadzenia wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Z uwagi więc na zakończenie procedury zawieszenia poboru akcyzy konieczna jest zapłata należnego podatku akcyzowego.

Regulacja zawarta w art. 45 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym przesądza, że w przypadku zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy, do obliczenia wysokości zobowiązania podatkowego stosuje się stawkę akcyzy obowiązującą w dniu zakończenia procedury zawieszenia poboru akcyzy.

Uznać więc należy, że podatek akcyzowy od wyrobów akcyzowych wyprowadzonych ze składu podatkowego powinien być pobrany według stawki akcyzy właściwej na dzień faktycznego wyprowadzenia tych wyrobów ze składu podatkowego.

Spółka prowadząca skład podatkowy wyprowadziła w dniu 30 czerwca 20.000 l benzyny silnikowej. Załóżmy, że począwszy od dnia 1 lipca doszło do zmiany stawki akcyzy dla benzyny silnikowej. W takim wypadku należy zastosować stawkę akcyzy obowiązującą na dzień 30 czerwca, ponieważ tego dnia doszło do wyprowadzenia tego wyrobu ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Zatem zmiana stawki akcyzy od 1 lipca nie będzie mieć w tym przykładzie znaczenia. Wyprowadzenie wyrobu akcyzowego ze składu podatkowego nastąpiło przed dniem zmiany stawki akcyzy.

Sama sprzedaż nie wystarczy

Często popełniany przez przedsiębiorców błąd polega na stosowaniu stawki akcyzy z dnia sprzedaży wyrobu akcyzowego. Jeśli bowiem sprzedany przed dniem zmiany stawki akcyzy wyrób akcyzowy znajduje się nadal w składzie podatkowym, to nie jest możliwe stosowanie dotychczasowej stawki akcyzy, jeśli wyrób zostanie faktycznie wyprowadzony ze składu podatkowego już po zmianie stawki podatku akcyzowego.

Producent alkoholu dowiedział się o planowanym zwiększeniu stawki akcyzy na alkohol etylowy począwszy od 1 stycznia następnego roku. W związku z tym postanowił sprzedać możliwie dużo alkoholu etylowego w grudniu, co zostało udokumentowane fakturami VAT ze wskazaniem warunków handlowych EXW według INCOTERMS 2010. Jednakże sprzedany alkohol zostanie wyprowadzony ze składu podatkowego dopiero w styczniu. W takim wypadku sprzedaż wyrobu w grudniu nie będzie mieć znaczenia dla ustalenia właściwej stawki podatku akcyzowego, a przedsiębiorca powinien zastosować stawki akcyzy obowiązujące w styczniu (na dzień wyprowadzenia wyrobu ze składu podatkowego).

Polecamy: Jak rozliczać koszty w czasie

Polecamy: Jak założyć firmę

Obowiązki ewidencyjne

Pamiętać trzeba również, że podmiot wyprowadzający wyroby akcyzowe ze składu podatkowego winien odnotować ten fakt w prowadzonej ewidencji składu podatkowego.

Jednocześnie wystawić należy dokumenty stosowane przy wyprowadzeniu wyrobów akcyzowych ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy – z akcyzą zapłaconą, a w szczególności należy wystawić dokument potwierdzający wydanie zewnętrzne (tzw. dokument WZ).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    REKLAMA