reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > VAT > Akcyza > Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Od dłuższego czasu istnieje możliwość, aby wybrać sobie podmiot (np. elektrownię) od którego będziemy kupować energię elektryczną, przy czym z możliwości tej korzysta bardzo mało podmiotów i osób fizycznych.

Rozważając możliwość podpisania umowy z zakładem energetycznym lub elektrownią zlokalizowanymi w innym kraju Unii Europejskiej, musimy wziąć pod uwagę także przepisy o podatku akcyzowym.

Energia elektryczna jest jednym z wyrobów akcyzowych i jej sprzedaż na terenie kraju lub jej „przywóz” z innego kraju (zarówno w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego jak i importu) podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Normalnie, naliczenia i poboru podatku akcyzowego dokonuje ten, kto go nam dostarcza, czyli elektrownia lub dystrybutor, tj. podmioty posiadające stosowne koncesje na taką działalność. Podmioty te wliczają nam akcyzę w cenę dostarczonego prądu i same składają stosowne deklaracje podatkowe do urzędu celnego oraz odprowadzają podatek pobrany w cenie sprzedaży prądu.

Ponieważ podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, to w przypadku, gdybyśmy musieli sprzedawać lub refakturować prąd na rzecz innych podmiotów przyłączonych do naszego licznika, nie musimy dokonywać żadnych czynności związanych z opodatkowaniem prądu. Wynika to również z tego, że stawka akcyzy od prądu jest stawką kwotową, która wynosi 20 zł/MWh, a więc podatek należy z tytułu kolejnych czynności zawsze jest równy podatkowi już zapłaconemu.

Trochę inaczej ma się sprawa płatności podatku w przypadku nabyć wewnątrzwspólnotowych – tu podatnikiem akcyzy, zobowiązanym do składania deklaracji podatkowych i uiszczania podatku do urzędu celnego, może czasami być ten, kto go kupuje, nawet jak jest osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Co do zasady, podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia energii elektrycznej jest tzw. podmiot reprezentujący. Podmiotem tym jest podmiot wskazany przez zagranicznego dostawcę prądu, który złoży stosowne zgłoszenie rejestracyjne do właściwego naczelnika urzędu celnego. Co ważne, podmiotem reprezentującym może być wyłącznie podatnik podatku od towarów i usług, który ma siedzibę w Polsce i spełnia jeszcze kilka innych warunków.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Podatnikiem podatku akcyzowego, co wskazano wcześniej, może stać się również nabywca końcowy tego prądu, tj. ten, kto go zakupuje.

To, kto ostatecznie będzie podatnikiem akcyzy od danej dostawy prądu zależy od tego, czy kupujący (nabywca końcowy) jest leniwy, czy też nie.

Wiąże się to z tym, że jeżeli nabywca końcowy prześle podmiotowi pośredniczącemu kopię faktury, którą otrzymał od podmiotu zagranicznego, to podatnikiem akcyzy będzie podmiot pośredniczący. Jeżeli jednak kupujący z lenistwa lub z innego powodu nie wyśle tej kopii faktury, to sam stanie się podatnikiem podatku akcyzowego i będzie musiał z tego tytułu złożyć do właściwego naczelnika urzędu celnego deklarację podatkową AKC-EN i odprowadzić należny podatek akcyzowy na rachunek właściwej izby celnej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama