REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zakup prądu w innym kraju UE a podatek akcyzowy

Grzegorz Musolf
ekspert z zakresu podatków i ceł

REKLAMA

REKLAMA

Od dłuższego czasu istnieje możliwość, aby wybrać sobie podmiot (np. elektrownię) od którego będziemy kupować energię elektryczną, przy czym z możliwości tej korzysta bardzo mało podmiotów i osób fizycznych.

Rozważając możliwość podpisania umowy z zakładem energetycznym lub elektrownią zlokalizowanymi w innym kraju Unii Europejskiej, musimy wziąć pod uwagę także przepisy o podatku akcyzowym.

Autopromocja

Energia elektryczna jest jednym z wyrobów akcyzowych i jej sprzedaż na terenie kraju lub jej „przywóz” z innego kraju (zarówno w ramach nabycia wewnątrzwspólnotowego jak i importu) podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

Normalnie, naliczenia i poboru podatku akcyzowego dokonuje ten, kto go nam dostarcza, czyli elektrownia lub dystrybutor, tj. podmioty posiadające stosowne koncesje na taką działalność. Podmioty te wliczają nam akcyzę w cenę dostarczonego prądu i same składają stosowne deklaracje podatkowe do urzędu celnego oraz odprowadzają podatek pobrany w cenie sprzedaży prądu.

Ponieważ podatek akcyzowy jest podatkiem jednofazowym, to w przypadku, gdybyśmy musieli sprzedawać lub refakturować prąd na rzecz innych podmiotów przyłączonych do naszego licznika, nie musimy dokonywać żadnych czynności związanych z opodatkowaniem prądu. Wynika to również z tego, że stawka akcyzy od prądu jest stawką kwotową, która wynosi 20 zł/MWh, a więc podatek należy z tytułu kolejnych czynności zawsze jest równy podatkowi już zapłaconemu.

Trochę inaczej ma się sprawa płatności podatku w przypadku nabyć wewnątrzwspólnotowych – tu podatnikiem akcyzy, zobowiązanym do składania deklaracji podatkowych i uiszczania podatku do urzędu celnego, może czasami być ten, kto go kupuje, nawet jak jest osobą fizyczną, która nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co do zasady, podatnikiem podatku akcyzowego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia energii elektrycznej jest tzw. podmiot reprezentujący. Podmiotem tym jest podmiot wskazany przez zagranicznego dostawcę prądu, który złoży stosowne zgłoszenie rejestracyjne do właściwego naczelnika urzędu celnego. Co ważne, podmiotem reprezentującym może być wyłącznie podatnik podatku od towarów i usług, który ma siedzibę w Polsce i spełnia jeszcze kilka innych warunków.

Polecamy: serwis PIT

Polecamy: serwis VAT

Podatnikiem podatku akcyzowego, co wskazano wcześniej, może stać się również nabywca końcowy tego prądu, tj. ten, kto go zakupuje.

To, kto ostatecznie będzie podatnikiem akcyzy od danej dostawy prądu zależy od tego, czy kupujący (nabywca końcowy) jest leniwy, czy też nie.

Wiąże się to z tym, że jeżeli nabywca końcowy prześle podmiotowi pośredniczącemu kopię faktury, którą otrzymał od podmiotu zagranicznego, to podatnikiem akcyzy będzie podmiot pośredniczący. Jeżeli jednak kupujący z lenistwa lub z innego powodu nie wyśle tej kopii faktury, to sam stanie się podatnikiem podatku akcyzowego i będzie musiał z tego tytułu złożyć do właściwego naczelnika urzędu celnego deklarację podatkową AKC-EN i odprowadzić należny podatek akcyzowy na rachunek właściwej izby celnej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przelewy w Boże Ciało. Jak pracują banki? Kiedy dojdzie przelew?

30 maja, czwartek jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Czy system rozliczeniowy Elixir będzie wówczas dostępny? Kiedy najlepiej wysałć przelew, aby doszedł na czas? 

PIT 2024. Koszty uzyskania przychodów (pracownicze), zwykłe, podwyższone, autorskie - kwoty, limity, oświadczenia, praca zdalna

Jakie koszty mogą odliczać pracownicy w 2024 roku? Jakie są koszty zwykłe, a jakie podwyższone? Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) nie daje prawa (co do zasady) pracownikom odliczać od przychodów uzyskanych z tytułu umowy o pracę faktycznie poniesionych kosztów. Pracownicy mają jedynie koszty zryczałtowane w zależności od liczby zawartych umów o pracę i tego, czy pracownik mieszka w miejscowości, której znajduje się zakład pracy, czy w innej miejscowości. Jednak w rozliczeniu rocznym pracownicy mogą uwzględnić faktyczne wydatki na dojazdy do pracy udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi.

Czy Polska powinna przyjąć euro? Znamienny sondaż. Stanowcze słowa ministra finansów

W opinii 49 proc. badanych Polska w ogóle nie powinna przyjmować euro. Tak wynika z sondażu CBOS dla Polskiej Agencji Prasowej przeprowadzonego w dniach 20 do 23 maja 2024 roku. Według 13 proc. ankietowanych Polska powinna przyjąć euro w ciągu kolejnych 3 lat, w ocenie 22 proc. - w ciągu kolejnych 10 lat, a według 10 proc. - jeszcze później.

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej w 2024 roku. Do kiedy wniosek? Niedopłata już z odsetkami

ZUS informuje, że 3 czerwca 2024 r. upływa termin, w którym można złożyć wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej za 2023 r. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku w określonym  czasie, ZUS rozliczy nadpłatę na koncie płatnika do końca tego roku.

Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

REKLAMA